Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości skutecznie rozprawili się z grupą przestępczą, która specjalizowała się w oszustwach phishingowych. Przestępcy, zanim zostali zatrzymani, rozsyłali masowo wiadomości SMS, podszywając się pod różne preteksty, takie jak konieczność uiszczenia dopłaty do paczki, opłaty za przesyłki lub rachunku za prąd. Celem tych podstępnych działań było uzyskanie nieuprawnionego dostępu do kont bankowych swoich ofiar.
Policjanci przeprowadzili skoordynowane akcje na terenie całej Polski, które zakończyły się zatrzymaniem 21 osób związanych z tym procederem. Oszustwa phishingowe, czyli techniki wykorzystywane do wyłudzania poufnych informacji, umożliwiały przestępcom zdobycie dostępu do internetowych kont bankowych osób, które padły ofiarą tego podstępnego procederu. Działania policji miały na celu zabezpieczenie bezpieczeństwa finansowego społeczeństwa przed tego rodzaju przestępczością.
– W wiadomościach znajdowały się linki przekierowujące pokrzywdzonych na strony imitujące internetowe portale bankowości elektronicznej, dzięki danym które pokrzywdzeni wpisywali na podrobionej stronie internetowej, oszuści dokonywali zmiany zaufanego urządzenia dzięki czemu uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych, z których dokonywali kradzieży środków pieniężnych oraz zaciągali kredyty. Oszukanych w ten sposób zostało ponad 800 osób na łączną kwotę przekraczającą 2,5 miliona złotych – informuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
Działania, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi i Departamentu do spraw Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej, prowadzone były na terenie 10 województw w Polsce, w tym na Podkarpaciu. Policjanci CBZC, przy wsparciu funkcjonariuszy CBŚP i lokalnych jednostek zatrzymali 21 osób, w tym obywateli narodowości ukraińskiej i białoruskiej.
– W wyniku przeprowadzonych przeszukań 23 lokali mieszkalnych, domów oraz posesji ujawniono i zabezpieczono ponad 300 dowodów rzeczowych m.in. umowy o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe oraz znaczne ilości sprzętu elektronicznego w postaci telefonów, komputerów i nośników pamięci, a także znaczną ilość pieniędzy w walucie polskiej i zagranicznej – przekazuej CBZC.
Prokuratorzy ogłosili podejrzanym łącznie 161 zarzutów dotyczących udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży z włamaniem do rachunków bankowych, oszustw komputerowych oraz prania pieniędzy pochodzących z przestępstw.
– Podejrzani to głównie obywatele Ukrainy i Białorusi. Efektem przestępczej działalności uczestników procederu są wyłudzenia na kwotę 2,5 mln złotych, na szkodę prawie 800 osób. Na wniosek prokuratora 5 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych przez sąd. Wobec pozostałych zastosowano dozory policji, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczenia kraju. W zależności od przedstawionych zarzutów podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności – informuje zespół prasowy Prokuratury Krajowej.
Niestety obecne sytuacje, z jakimi mamy do czynienia są spowodowane wpuszczeniem do naszego kraju masy „uchodźców” z Ukrainy nie zachowując przy tym zasad kontroli. Winę za to ponoszą politycy PiS oraz obecna koalicja rządząca.