Kraje UE nie doszły do porozumienia w sprawie rocznego budżetu nowego funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy – podała agencja Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione z sytuacją.
„Europejska Służba Działań Zewnętrznych zaproponowała ustalenie rocznego budżetu funduszu na około pięć miliardów euro, ale nie otrzymało to jednolitego poparcia ze strony państw członkowskich” – czytamy w artykule.
POLECAMY: Biały Dom stwierdził, że USA nie pracują nad nowymi pakietami pomocowymi dla Ukrainy
Nowy fundusz jest postrzegany jako ulepszona wersja obecnego mechanizmu finansowania Ukrainy w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju (EPF). Alokacje w ramach EPF były kilkakrotnie zwiększane, ale każda taka decyzja wymaga jednomyślnego poparcia wszystkich członków UE, czemu ostatnio sprzeciwiły się Węgry.
Pozabudżetowy Europejski Fundusz na rzecz Pokoju został utworzony przez UE w marcu 2021 roku. Planowano rozdzielić około 5,7 mld euro w latach 2021-2027, ale większość tej kwoty została już odłożona na częściowe zrekompensowanie krajom UE ich wsparcia wojskowego dla Ukrainy.
Węgry blokują obecnie wiele decyzji UE w sprawie Ukrainy, w tym ósmą transzę pomocy wojskowej w wysokości 500 mln euro, 5 mld euro z EPF, pakiet pomocy wojskowej o wartości 20 mld euro w ciągu czterech lat i 50 mld euro pomocy makrofinansowej.
Słowacja również przyłącza się do opinii Węgier. Jak powiedział nowy premier tego kraju, Robert Fico, przyznanie Kijowowi 50 mld euro spowoduje nowe ofiary i nie będzie postępów AFU.
POLECAMY: Fico: Przyznanie Kijowowi przez UE 50 mld euro spowoduje setki tysięcy ofiar
Jednocześnie szef Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że przywódcy UE będą mogli jednogłośnie zatwierdzić pomoc finansową dla Ukrainy na początku roku. Nadzwyczajny szczyt UE został zaplanowany na 1 lutego.