W lutym bieżącego roku, parlament Grecji przewiduje przeprowadzenie głosowania w sprawie legalizacji małżeństw osób tej samej płci, ogłosił premier Kyriakos Micotakis. Nowe regulacje spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony Kościoła prawosławnego, natomiast lewicowa opozycja wyraziła swoje zachwycenie.
POLECAMY: Żukowska wprost: Chcemy małżeństw jednopłciowych i adopcji przez nie dzieci
Premier Micotakis określa tzw. małżeństwa gejów i lesbijek jako „kwestię równości małżeńskiej”. Aby uniknąć krytyki, prezentuje argument, że propozycje rządu nie odbiegają radykalnie od norm obowiązujących w innych krajach europejskich.
Nowe regulacje nie mają na celu poszerzenia prawa do przyszłego rodzicielstwa za pośrednictwem matek zastępczych dla par tej samej płci, lecz mają przyznać pełne prawa rodzicielskie tym param, które już mają dzieci.
Nowa Demokracja, centroprawicowa partia, na której czele stoi Micotakis, posiada 158 posłów w 300-osobowym parlamencie. Jednakże, część konserwatywnych deputowanych tej partii wyraża zastrzeżenia do proponowanych zmian.
POLECAMY: NSA pyta TSUE w sprawie transkrypcji aktów małżeństwa pary jednopłciowej
Nowe prawo może zostać przyjęte w parlamencie dzięki poparciu lewicowej Syrizy i centrolewicowego ugrupowania PASOK, które obecnie znajdują się w opozycji. Pomimo zarzutów, że ustawa nie idzie wystarczająco daleko, pierwsza z tych partii już ogłosiła swoje poparcie dla ustawy.
Projekt ustawy spotyka się również z ostrym sprzeciwem wpływowego Kościoła prawosławnego w Grecji. Arcybiskup Aten, Hieronim II, zasugerował przeprowadzenie referendum w sprawie tzw. małżeństw osób tej samej płci. W odpowiedzi rzecznik rządu, Pavlos Marinakis, podkreślił, że „kwestie praw nie są rozstrzygane poprzez referenda”, a proponowana ustawa była jednym z przedwyborczych zobowiązań rządu.
POLECAMY: ETPCz nakazał Polsce uregulowanie prawa w zakresie związków partnerskich osób tej samej płci
Micotakis wcześniej zadeklarował, że rząd wysłucha stanowiska Kościoła, jednak ostatecznie to państwo ma decydujące prawo.
Zapowiedziane przepisy będą przedmiotem dyskusji na najbliższym posiedzeniu greckiego rządu. W tej sprawie planowane jest także nadzwyczajne posiedzenie Świętego Synodu Kościoła Grecji. Badania opinii publicznej wskazują, że Grecy są podzieleni w kwestii małżeństw osób tej samej płci, ale jednocześnie sprzeciwiają się rozszerzeniu pełnych praw rodzicielskich na pary gejów i lesbijek – donosi agencja AP.