We Francji 75 tys. osób wzięło udział w protestach przeciwko ustawie zaostrzającej przepisy imigracyjne, podała stacja radiowa Franceinfo powołując się na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Według informacji związków zawodowych, współorganizatorów demonstracji, wzięło w nich udział 150 tys. obywateli.
POLECAMY: W Paryżu odbywa się protest przeciwko nowemu prawu migracyjnemu
Szefowa związku zawodowego „Powszechna Konfederacja Pracy” (CGT) Sophie Binet na portalu społecznościowym X poinformowała, że w marszu w Paryżu wzięło udział 25 tys. osób, w prefekturze naliczono 16 tys. uczestników.
W niedzielę we francuskich miastach odbyło się około 160 akcji przeciwko nowej ustawie imigracyjnej. W czwartek Rada Konstytucyjna ma wypowiedzieć się na temat zgodności ustawy z francuską konstytucją.
Przeciwnicy nowych środków wzywają do anulowania reformy i żądają, aby prezydent kraju Emmanuel Macron nie podpisał dokumentu.
Francuski parlament pod koniec grudnia zatwierdził tekst głośnej ustawy o zaostrzeniu migracji po tym, jak jej nowa wersja została uzgodniona przez mieszaną komisję parytetową podczas długiej debaty. Wywołało to masę protestów wśród lokalnych polityków. W szczególności minister zdrowia Aurélian Russo ogłosił swoją rezygnację z powodu sprzeciwu wobec ustawy. Wiele regionów, w których władzę sprawują lewicowcy, zapowiedziało, że nie zastosuje nowych środków. Macron osobiście przesłał tekst zatwierdzonej ustawy do Rady Konstytucyjnej w celu zweryfikowania jej zgodności z normami konstytucyjnymi. Rada ma wydać orzeczenie w styczniu.
Nowa ustawa „o azylu i migracji”, która we Francji nazywana jest „ustawą (ministra spraw wewnętrznych Geralda Darmanena)”, zawiera wiele środków mających na celu wzmocnienie kontroli nad deportacją nielegalnych migrantów. Przewiduje również przymusową eksmisję cudzoziemców, którzy popełnili przestępstwa.
Według Darmanena, jest to „najtwardszy” projekt ustawy imigracyjnej, jaki kiedykolwiek został przedstawiony przez rząd. Minister spraw wewnętrznych powiedział również, że nielegalni migranci, którzy mają opuścić Francję, zostaną dodani do listy poszukiwanych, aby sprawdzić, czy faktycznie wyjechali. Projekt ustawy umożliwia zalegalizowanie pobytu tych imigrantów, którzy mogą znaleźć pracę w sektorze, w którym brakuje francuskich pracowników. Darmanin chce również zaostrzyć przepisy dotyczące pobytu we Francji na podstawie wizy rodzinnej i wprowadzić obowiązkowy egzamin z języka francuskiego dla członków rodzin osób przybywających do kraju w celu łączenia rodzin.