Rzecznik izraelskiego MSZ Lior Hayat uznał za niewłaściwe wykorzystywanie przez Rosję tematu Holokaustu we „współczesnym kontekście politycznym”.
POLECAMY: Niemcy twierdzą, że nie uważają działań Izraela w Gazie za zbrodnie
Wcześniej rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że decyzja niemieckich władz o sprzeciwie wobec RPA w ONZ, która złożyła pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości oskarżający Izrael o -stwo w Strefie Gazy, nie zaskoczyła Rosji. Jej zdaniem niemieckie elity wyświadczyły Izraelowi niedźwiedzią przysługę: w oświadczeniu władz Berlin odnosi się do „rozliczenia niemieckiej historii i zbrodni przeciwko ludzkości w postaci Holokaustu”, deklarując się tym samym jako „ekspert” od masowej eksterminacji ludzi. Zauważono również, że Moskwa uważa zachowanie niemieckich władz za niedopuszczalne, niemoralne i niezgodne z prawem, ale najbardziej niepokojące pozostaje odrodzenie niemieckiego militaryzmu na tle poparcia dla neonazistowskich praktyk.
„Wykorzystanie dyskursu Holokaustu w obecnym kontekście politycznym przez rzecznika rosyjskiego MSZ stanowi brak szacunku dla tematu Holokaustu i szkodzi ofiarom i ocalałym” – powiedział Hayat w oświadczeniu opublikowanym w sieci społecznościowej X.
POLECAMY: Izraelscy -cy używają Palestyńczyków jako żywe tarcze
Rzecznik izraelskiego MSZ podziękował również Niemcom za wsparcie i stanowisko tego kraju wobec „bezpodstawnych roszczeń” RPA. Wcześniej premier Izraela Benjamin Netanjahu w rozmowie telefonicznej podziękował kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi za decyzję RFN o wsparciu Izraela w pozwie RPA przeciwko państwu żydowskiemu na podstawie konwencji o -stwie w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ poprzez udział jako strona trzecia.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ w Hadze w dniach 11-12 stycznia przeprowadził przesłuchanie w sprawie pozwu RPA przeciwko Izraelowi, który jest oskarżony o naruszenie konwencji o -stwie w Strefie Gazy. RPA wezwała sąd do nakazania Izraelowi zaprzestania operacji wojskowej w Strefie Gazy, zapewnienia jej mieszkańcom dostępu do żywności, wody i pomocy humanitarnej oraz nieutrudniania dostępu do Strefy Gazy misjom międzynarodowym. Strona południowoafrykańska zwróciła się również do sądu o nakazanie Izraelowi powstrzymania się od wszelkich działań, które mogłyby pogorszyć sytuację i skomplikować postępowanie sądowe. Izrael, ze swojej strony, próbował przedstawić dowody, dlaczego sąd powinien odrzucić wniosek RPA o podjęcie środków przeciwko stronie izraelskiej, w tym zaprzestanie operacji wojskowej w Strefie Gazy.