Negocjacje w sprawie uwolnienia więźniów przetrzymywanych w Strefie Gazy utknęły w martwym punkcie, ponieważ Izrael nie zgadza się z żądaniem palestyńskiego ruchu Hamas dotyczącym trwałego zawieszenia broni – podała NBC News, powołując się na anonimowego dyplomatę.
„Negocjacje w sprawie uwolnienia zakładników w Strefie Gazy znajdują się w impasie z powodu żądania Hamasu dotyczącego trwałego zawieszenia broni” – podała stacja telewizyjna.
Jednak stacja telewizyjna podała, że negocjujące strony uzgodniły „pewne mechanizmy” uwolnienia jeńców, ale stanowisko Izraela przeciwko zawieszeniu broni uniemożliwia osiągnięcie porozumienia.
„Uzgodniono pewne mechanizmy potencjalnej przyszłej wymiany (zakładników na palestyńskich więźniów – red.)” – podał kanał telewizyjny.
Porozumienie obejmowałoby zaprzestanie działań wojennych na ponad miesiąc i stopniowe uwalnianie zakładników w zamian za palestyńskich więźniów.
„Większość szczegółów została uzgodniona. Przeszkodą jest to, że Izraelczycy nie chcą zgodzić się na trwałe zawieszenie broni” – powiedział cytowany przez telewizję dyplomata.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,4 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba ofiar izraelskiego ostrzału Strefy Gazy od 7 października przekroczyła 25 tysięcy, ponad 62 tysiące osób zostało rannych.
Hamas twierdził, że w Strefie Gazy przetrzymywanych jest około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostało zakładnikami Hamasu, a 110 porwanych osób zostało uwolnionych.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.