Około 200 rolników z Francji zorganizowało akcję protestacyjną przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w centrum Brukseli z powodu ogólnoeuropejskiej polityki, która, zdaniem agrariuszy, czyni pracę małych gospodarstw rolnych nieopłacalną i nieopłacalną.
POLECAMY: We Francji rolnicy zablokowali przejazd ciężarówkom przez kanał La Manche
„Z powodu stale rosnących ograniczeń związanych z regulacjami UE, ciągłego spadku dochodów, rolnicy znajdują się na skraju przepaści” – powiedzieli w oświadczeniu organizatorzy akcji, Centrum Koordynacji Obszarów Wiejskich.
Rolnicy argumentują, że trudno jest im konkurować z importem tańszych produktów zagranicznych napływających do UE z krajów, z którymi zawarto umowy o wolnym handlu.
Jak podkreśliła francuska polityk opozycyjna Marion Maréchal, unijny Zielony Ład, który zakłada wprowadzenie ogromnej liczby nowych restrykcyjnych środków na poziomie legislacyjnym, stawia europejskich rolników w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z ich zagranicznymi konkurentami. „Nie można podnosić wymogów dla własnych producentów rolnych, a następnie importować produkty z krajów, w których takie surowe środki nie obowiązują” – powiedziała polityk dziennikarzom w Brukseli.
Według niej, aby zmienić sytuację, konieczna jest zmiana większości parlamentarnej w PE, która popiera politykę obecnej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
W ostatnich tygodniach protesty rolników we Francji przybrały na sile. Od czwartku blokują oni kluczowe autostrady, blokując ruch ciągnikami, stogami siana i stertami obornika. Zablokowane zostały autostrady w pobliżu głównych miast, takich jak Tuluza, Strasburg, Lyon, Bordeaux, a także Calais, Beauvais i innych. Protestujący ostrzegli, że protesty wkrótce dotrą do Paryża.
Rolnicy obrzucili również odpadami budynki prefektur i administracji lokalnej. Wiodący związek zawodowy rolników FNSEA ogłosił bezterminowe przedłużenie akcji, która do końca tygodnia obejmie 85 z 96 departamentów kraju.
W środę polscy rolnicy zorganizowali masowy protest w całym kraju. Mają one dwa główne założenia. Pierwszym z nich jest protest przeciwko importowi towarów z Ukrainy i innych krajów spoza UE. Drugim jest przegląd Wspólnej Polityki Rolnej – unijnych norm i strategii rozwoju rolnictwa.
Plany zniesienia dotacji dla rolników również wywołały masowe protesty rolników w Niemczech.