Bruksela kończy prace nad przepisami, które zakładają, że od 2030 roku wszystkie nowe budynki muszą być niezanieczyszczone dla środowiska. Istniejące budynki będą musiały przejść przymusowe remonty, aby spełnić nowe standardy. To oznacza, że kilka milionów Polaków stanie przed koniecznością dostosowania swoich domów do nowego prawa.

Rewolucja w Polskim Budownictwie

Bruksela finalizuje tzw. Pakiet „Fit for 55”, który skupia się na redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ostatnie uzgodnienia wprowadzają restrykcje dotyczące sektora budowlanego, a ich przyjęcie planowane jest na marzec. Dziennik „Gazeta Prawna” donosi, że nowe przepisy nakładają na Polskę obowiązek przekształcenia istniejących budynków w zeroemisyjne do 2050 roku.

Droga do Budynków Bezemisyjnych

Dyrektywa dotycząca charakterystyki energetycznej budynków zakłada redukcję emisji w sektorze budowlanym o co najmniej 60% do 2030 roku w porównaniu z rokiem 2015. W dalszej perspektywie, pełna neutralność klimatyczna ma zostać osiągnięta do 2050 roku. Zgodnie z planem, wszystkie nowo budowane budynki od 2030 roku mają być bezemisyjne.

Przymusowe Remonty dla Istniejących Budynków

Istniejące budynki, w tym domy jednorodzinne, muszą przejść przekształcenie na zeroemisyjne w ciągu kolejnych 20 lat, do 2050 roku. Do 2040 roku Bruksela planuje wycofanie kotłów opalanych paliwami kopalnymi z budynków. Od 2025 roku kraje członkowskie nie będą mogły już dotować kotłów na paliwa kopalne.

Wyzwanie Dla Polskich Obywateli

Bruksela postawiła przed Polską ambitne cele, zakładając modernizację 16% budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej do 2030 roku i 26% do 2033 roku. Niezależnie od przygotowanego planu przez Polskę, przymusowe remonty będą dotyczyć kilku milionów mieszkańców. Szacuje się, że to oznacza modernizację nawet 800 tys. domów jednorodzinnych.

Finansowanie z Funduszy Europejskich

Modernizacja budynków ma być wspierana finansowo m.in. z Funduszu Odbudowy, z którego Polska już otrzymała pierwszą płatność w wysokości 5 mld euro, a może uzyskać do łącznie 60 mld euro. Środki mają także pochodzić ze Społecznego Funduszu Klimatycznego i Funduszu Spójności.

Przyszłość Przepisów

Dyrektywa czeka obecnie na ostateczne uzgodnienia w Parlamencie Europejskim i państwach członkowskich. Bruksela ma na celu przyjęcie przepisów w pierwszej połowie tego roku, aby mogły one wejść w życie w 2026 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version