Pierwsze plany dotyczące podatku minimalnego w Polsce pojawiły się kilka lat temu, oficjalnie wprowadzono go nowelizacją ustaw podatkowych w 2021 roku. Początkowo planowano, że wejdzie w życie rok później, w 2022, jednak rząd zdecydował o jego przesunięciu. Od 1 stycznia bieżącego roku podatek minimalny wreszcie obowiązuje, co stanowiło dla wielu Polaków niespodziankę.
Wprowadzenie Podatku Minimalnego i Opóźnienia
Ministerstwo Finansów już po kilku tygodniach od wejścia w życie podatku minimalnego przystąpiło do jego analizy. Poseł z Koalicji Obywatelskiej ujawnił, że resort finansów dokładnie przygląda się skutkom tego nowego rozwiązania podatkowego. To wywołało pytania dotyczące natury i efektywności wprowadzonej regulacji.
Cel i Zakres Podatku Minimalnego
Podatek minimalny ma na celu ograniczenie unikania opodatkowania przez duże firmy o średnich i dużych obrotach powyżej 2 milionów euro, które przez ostatnie 3 lata wykazywały niską rentowność, nieprzekraczającą 2 proc. Podczas obliczania rentowności nie bierze się pod uwagę pewnych elementów, takich jak sprzedaż należności handlowych faktorom.
Walka z Unikaniem CIT
Podatek ten został wprowadzony jako narzędzie walki z dużymi firmami unikającymi opodatkowania CIT w Polsce. Pierwsze rozliczenie podatku minimalnego przewidziane jest na zeznaniu podatkowym za rok 2024, co oznacza, że zostanie ono dokonane na początku przyszłego roku.
Niepewna Przyszłość Podatku Minimalnego
Pytanie posła Pawła Papke z Koalicji Obywatelskiej dotyczące losów podatku minimalnego wywołało ciekawe reakcje Ministerstwa Finansów. Wiceminister Jarosław Neneman ujawnił, że obecnie trwają wewnętrzne analizy dotyczące skutków tego podatku, co stawia pod znakiem zapytania jego przyszłość. Ostateczne decyzje co do funkcjonowania podatku minimalnego pozostają więc jeszcze otwarte.