Wyrok Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ musi zostać wykonany, powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres na posiedzeniu komisji ONZ ds. niezbywalnych praw narodu palestyńskiego.

POLECAMY: Trybunał ONZ nakazuje Izraelowi podjęcie działań mających na celu zapobieżenie ludobójstwu w Gazie

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ w Hadze wydał w piątek tymczasowy wyrok w sprawie pozwu Republiki Południowej Afryki o zastosowanie środków tymczasowych przeciwko Izraelowi w związku z domniemanym ludobójstwem w Strefie Gazy. Sąd nakazał Izraelowi podjęcie wszelkich środków w celu zapobieżenia ludobójstwu w Strefie Gazy, karania nawoływań do ludobójstwa Palestyńczyków, zapewnienia, że pomoc humanitarna dotrze do mieszkańców tego obszaru, a także zachowania dowodów związanych z zarzutami o czyny przeciwko narodowi palestyńskiemu opisane w Konwencji o ludobójstwie. Trybunał ONZ nie zobowiązał Izraela do wstrzymania operacji wojskowej w Strefie Gazy, czego domagała się RPA w swoim pozwie.

7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,2 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Liczba zabitych w wyniku izraelskiego ostrzału Strefy Gazy od 7 października, według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia, wzrosła do 25,9 tys. osób, ponad 64 tys. zostało rannych.

Hamas twierdził, że w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostało zakładnikami Hamasu, 110 porwanych zostało uwolnionych.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version