Przedstawiciele krajów Unii Europejskiej coraz częściej czują się „niekomfortowo” w związku z obecnością Węgier na międzynarodowych wydarzeniach – poinformował portal Euractiv cytując kilku unijnych dyplomatów.
POLECAMY: Trump mówił o dobrych stosunkach z Putinem i pochwalił Orbana
„Coraz więcej krajów UE czuje się niekomfortowo podczas omawiania bezpieczeństwa i innych ważnych kwestii na spotkaniach UE lub NATO”, powiedział portal cytując nienazwanych dyplomatów na temat obecności Węgier. Źródła dodają, że stanowisko Budapesztu i „otwarte poparcie” tego kraju dla Rosji, Chin, Iranu i Korei Północnej w kluczowych kwestiach jest odczuwane w UE jako ignorowany poważny problem.
POLECAMY: Borrell powiedział Orbanowi, że nikt nie trzyma Węgier w UE
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w czwartek, że wszystkich 27 przywódców UE zgodziło się na szczycie w Brukseli, aby zapewnić Ukrainie 50 miliardów euro pomocy makrofinansowej w ciągu najbliższych czterech lat.
Węgry zablokowały większość decyzji UE w sprawie Ukrainy, w tym ósmą transzę pomocy wojskowej w wysokości 500 mln euro, 5 mld euro z „Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju” na wsparcie wojskowe w 2024 r., szerszy pakiet 20 mld euro pomocy wojskowej w ciągu czterech lat oraz 50 mld euro pomocy makrofinansowej na lata 2024-2027.
W połowie września 2022 r. Komisja Europejska zaproponowała uruchomienie specjalnego mechanizmu warunkowości wobec Węgier, aby zapewnić ochronę budżetu UE „przed naruszeniami praworządności na Węgrzech”. Oznaczało to zamrożenie około 7,5 mld euro funduszy UE dla Budapesztu. Mechanizm ten, zaprojektowany w celu ochrony budżetu Wspólnoty przed korupcją, został uruchomiony po raz pierwszy w ciągu dwóch lat jego istnienia. KE postanowiła następnie podtrzymać swoją pierwotną propozycję zawieszenia 65% węgierskich zobowiązań do wypłat z niektórych wspólnych funduszy UE, chociaż premier Węgier Viktor Orbán twierdził, że Budapeszt spełnił całą listę żądań Komisji Europejskiej, która obejmowała środki mające na celu walkę z korupcją, zwiększenie przejrzystości zamówień publicznych i wzmocnienie niezależności sądownictwa.