Wyjątkowe Temperatury na Horyzoncie: Nawet 16 Stopni na Plusie
Zbliża się do Polski niecodzienny fenomen meteorologiczny, znany jako „bomba ciepła”. Prognozy na najbliższy weekend przewidują temperatury dochodzące do 14-16 stopni Celsjusza, co według synoptyków jest ekstremalnie ciepłe jak na tę porę roku. Przed nami prawdziwa niemal wiosenna aura.
Rzadko Spotykane Zjawisko: Anomalie Raz na 20 Lat
Anomalia pogodowa, która ma objawić się w najbliższych dniach, to rzadko spotykane zjawisko, które zdarza się raz na 20 lat. Obszary najbardziej podgrzewane przez tę „bombę ciepła” to południe i południowy wschód kraju, gdzie termometry mogą sięgnąć nawet 16 stopni powyżej zera. W centralnej Polsce prognozowane są temperatury w okolicach 12-14 stopni powyżej zera.
Ostrzeżenia Meteorologów: Silny Wiatr i Marznące Opady
Mimo ciepłej pogody, meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość do 90 kilometrów na godzinę. Alerty pierwszego stopnia obowiązują w południowych powiatach województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. W ciągu czwartku, piątku i soboty możliwe są marznące opady deszczu.
Ostrzeżenia Przed Wezbraniem Wód: Czerwony Alert w Niektórych Regionach
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenia przed wezbraniem wody w rzekach. Czerwony alert ogłoszono dla pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego i łódzkiego. Prognozowane wzrosty poziomu wody mogą przekraczać stany ostrzegawcze.
Powrót Zimy: Mróz i Śnieg na Horyzoncie
Mimo ciepłego weekendu, zima szykuje się na powrót pod koniec lutego. Przewidywane są opady śniegu i temperatury poniżej minus 10 stopni Celsjusza w trzecim tygodniu lutego. Okres z większym mrozem i śniegiem może utrzymać się nawet do pierwszych tygodni marca 2024 roku, zapowiada portal.
Niestabilna Pogoda: Alerty Drugiego Stopnia dla Wybrzeża
Meteorolodzy wydali również alerty drugiego stopnia dla wybrzeża, a także dla części województw, obejmujących obszary pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, opolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, lubelskiego, śląskiego i podkarpackiego. Strefy te muszą liczyć się z niestabilną pogodą i ryzykiem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.