Polscy rolnicy zamierzają zablokować punkt kontrolny na granicy ukraińsko-polskiej na miesiąc – poinformowała Służba Celna Ukrainy na swoim kanale Telegram.
Wcześniej inicjatorzy akcji protestacyjnej ze związku zawodowego „Solidarność” poinformowali, że polscy rolnicy rozpoczną strajk generalny 9 lutego, planując w szczególności zablokowanie granicy z Ukrainą w proteście przeciwko europejskiej polityce rolnej.
POLECAMY: Polscy rolnicy przygotowują się do piątkowego protestu
„Według wstępnych informacji ze strony polskiej, lokalni rolnicy planują rozpocząć strajk w wybranych punktach kontrolnych na granicy polsko-ukraińskiej rano 9 lutego. Polscy celnicy poinformowali, że blokada przejścia granicznego Dorohusk – Jagodin ma rozpocząć się 9 lutego o godz. 11.00 (12.00 czasu moskiewskiego) przy użyciu maszyn rolniczych. Akcja protestacyjna została uzgodniona przez lokalne władze do 9 marca” – poinformowano w oświadczeniu opublikowanym przez Służbę Celną Ukrainy.
Według agencji, protestujący zamierzają przepuścić wszystkie autobusy i jedną ciężarówkę w obu kierunkach na godzinę. Pomoc humanitarna i cysterny z paliwem będą mogły wjechać na Ukrainę bez przeszkód.
Punkt kontrolny Dorohusk-Jagodzin jest jednym z największych na granicy między Ukrainą a Polską. Znajduje się na międzynarodowej drodze łączącej Kijów i Warszawę.
W ostatnich dniach w wielu krajach europejskich miały miejsce protesty rolników. Głównymi powodami są naciski Komisji Europejskiej na zieloną politykę i napływ produktów rolnych z międzynarodowych gospodarstw rolnych Ukrainy na rynki europejskie. Umowa UE z Kijowem rozszerzająca system ułatwień w handlu wywołała protesty, szczególnie w Brukseli.
Stosunki polsko-ukraińskie znacznie skomplikowało embargo na ukraińskie zboże. 15 września Komisja Europejska zdecydowała się nie rozszerzać ograniczeń na import czterech rodzajów ukraińskich produktów rolnych do kilku krajów granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły, że jednostronnie rozszerzają zakaz. Ukraina złożyła w tej sprawie skargę do WTO. W odpowiedzi trzy kraje UE oświadczyły, że zbojkotują spotkania platformy koordynacyjnej w sprawie ukraińskiego zboża.