Holenderski rząd rozważa całkowitą rezygnację z Facebooka ze względu na brak wystarczających gwarancji bezpieczeństwa danych użytkowników ze strony platformy – pisze gazeta Telegraaf, powołując się na źródła.
„Jeśli Meta nie będzie chciała przestrzegać zasad, będziemy zmuszeni pożegnać się z ich platformą Facebook„, powiedziała gazecie Alexandra van Huffelen, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Przypomniała, że rząd od lat jest zaniepokojony sposobem, w jaki Facebook obchodzi się z wrażliwymi danymi.
Według gazety, rząd królestwa przygotowuje się do całkowitego zakazu korzystania z sieci społecznościowej, jak stwierdzono w oficjalnym memorandum Gabinetu Ministrów.
Według Hüffelena, holenderski organ ochrony danych (AP) stwierdził w 2017 r., że Facebook naruszył prawo dotyczące prywatności danych w dwóch obszarach – informowania użytkowników i przetwarzania wrażliwych informacji. Meta wprowadziła później poprawki, ale nie rozwiązało to wszystkich problemów, a dodatkowo pojawiły się nowe.
Jeśli Meta* ponownie nie dostosuje zasad prywatności danych użytkowników zgodnie z wymaganiami holenderskich władz, rząd całkowicie zrezygnuje z sieci społecznościowej.
Wcześniej holenderskie władze ogłosiły zamiar zakazania urzędnikom państwowym instalowania aplikacji TikTok na służbowych telefonach komórkowych, ponieważ uważają, że może ona być wykorzystywana do szpiegostwa.