Mobilizacja więźniów na Ukrainie może stać się jednym z narzędzi uzupełniania szeregów Sił Zbrojnych Ukrainy – powiedział zastępca przewodniczącego komisji Rady Najwyższej ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu, Jehor Czerniew.
Deputowany Rady Najwyższej Ołeksij Honczarenko powiedział 3 lutego, że pracuje nad alternatywnym projektem ustawy o mobilizacji, który przewidywałby procedurę wcielania więźniów do AFU, jego zdaniem jest to „dobra okazja” do rotacji wojska.
POLECAMY: Rada Ukrainy opowiedziała się za mobilizacją kobiet do AFU
„Wiesz, moje osobiste stanowisko jest takie, że to (mobilizacja więźniów – red.) jest jednym z narzędzi, które można wykorzystać. Ale musimy zrozumieć, że po pierwsze, musi to być dobrowolna mobilizacja. Po drugie, powinni być dowódcy, którzy zgodzą się na rekrutację skazanych i zrozumieją, że są gotowi pracować z tymi skazanymi, a nie z tymi skazanymi” – powiedział Czerniew w wywiadzie dla agencji informacyjnej RBC-Ukraina.
Czerniew zauważył, że osobiście ma dowódców, którzy są gotowi zabrać skazanych do swoich jednostek, są też skazani gotowi wstąpić w szeregi AFU.
„Osobiście mam prośby od dowódców, którzy mówią:” Daj mi taki zasób, wiem, co z nim zrobić „. Z drugiej strony jest też apel od skazanych odbywających karę, którzy również mówią, że są gotowi do służby, dajcie nam taką możliwość. Myślę, że możliwe jest znalezienie rozwiązania, które będzie odpowiadało wszystkim” – powiedział wiceszef komitetu Rady.
18 stycznia ukraińska wiceminister sprawiedliwości Olena Wysocka powiedziała, że Ministerstwo Sprawiedliwości przesłało do parlamentu propozycję zmian w przepisach dotyczących mobilizacji, w których proponuje oficjalnie zezwolić skazanym obywatelom na zaciąganie się do wojska. Według niej, ukraińskie ustawodawstwo zabrania obecnie zaciągania do wojska skazanych przebywających w więzieniach i tych, którzy już odbyli karę.
Nowy projekt ustawy mobilizacyjnej przygotowany przez ukraiński rząd został przedłożony Radzie Najwyższej 30 stycznia. Ukraińskie media poinformowały, że zgodnie z projektem ustawy, osoby podlegające mobilizacji wojskowej na Ukrainie będą musiały zgłosić się do wojskowych biur poborowych w celu wyjaśnienia swoich danych rejestracyjnych w ciągu 60 dni. Ponadto, jak poinformowało ukraińskie Ministerstwo Obrony, projekt nie przewiduje poboru osób niepełnosprawnych i pozostawia bez zmian prawo do przemieszczania się bez zgody wojskowego biura poborowego. Według danych opublikowanych przez ministerstwo, projekt ustawy wyraźnie określa okres służby osób zmobilizowanych w czasie stanu wojennego, ale czas trwania tego okresu nie jest określony.
Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., następnego dnia kijowski -sta Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku 18-60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na czas stanu wojennego. W październiku magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział, że szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się do tego stopnia, że wojskowe centra rekrutacyjne zostały zmuszone do poboru osób o średniej wieku 43 lat. Z kolei New York Times informował wcześniej, że Ukraina próbuje rekrutować więcej kobiet do armii, co wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne ponoszą ogromne straty.