Generał Jarosław Kraszewski wyraził przekonanie, że Polska powinna rozważyć zdobycie broni jądrowej w ciągu najbliższych lat, co stanowiłoby realne wyzwanie. Wypowiedzi te pojawiły się w trakcie wywiadu dla stacji radiowej RMF FM, gdzie generał przedstawił perspektywę uzyskania broni nuklearnej jako krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa kraju.
Wizja Polski z Bronią Nuklearną
Generał Kraszewski, wypowiadając się na antenie zaznaczył, że rozważa uzyskanie broni jądrowej przez Polskę jako realny scenariusz. Jego zdaniem, taki krok mógłby być zrealizowany w ramach programu NATO Nuclear sharing. Ocenia, że posiadanie arsenału nuklearnego stanowiłoby wyzwanie, którego Polska powinna podjąć w najbliższych latach.
Rola Programu NATO Nuclear Sharing
Według generała Kraszewskiego, Polska mogłaby zdobyć broń jądrową w kontekście programu NATO Nuclear sharing, który umożliwia krajom-sojusznikom uczestnictwo w strategii nuklearnej NATO. To partnerskie podejście byłoby częścią większych działań na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w regionie.
Wartość Bezpieczeństwa w Kontekście Wydatków
Generał odniósł się również do kwestii finansowej związanej z utrzymaniem broni jądrowej, podkreślając, że bezpieczeństwo nie ma ceny. Mimo że utrzymanie takiego arsenału może być kosztowne, generał Kraszewski podkreślił wagę zagwarantowania bezpieczeństwa kraju i regionu.
Reakcje na Wypowiedzi Generała
Wypowiedzi generała Kraszewskiego wywołały szerokie spekulacje i dyskusję na temat polityki bezpieczeństwa Polski. Część ekspertów zwraca uwagę na konieczność zbalansowanego podejścia do tej kwestii, uwzględniając zarówno aspekty bezpieczeństwa, jak i kontekst międzynarodowy.*
Program Nuclear Sharing pozwala krajom USA na umieszczenie broni jądrowej w krajach NATO, które takiej broni nie posiadają. USA utrzymują 100 taktycznych głowic nuklearnych w krajach Europy i Turcji. Bomby B61-3 i B61-4 są przechowywane w sześciu bazach w pięciu krajach NATO – Belgii, Niemczech, Włoszech, Holandii, Niemczech i Turcji.