Wstrzemięźliwość od Pokarmów Mięsnych i Post Ścisły
14 lutego, Środa Popielcowa, oznacza rozpoczęcie Wielkiego Postu. Arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański, opublikował wytyczne, jakie zalecenia winni przestrzegać wierni w czasie tego okresu. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w piątki całego roku oraz w Środę Popielcową. Warto zauważyć, że post ten dotyczy osób, które ukończyły 14 lat.
Post Ścisły i Jednorazowy Posiłek
Wskazania dotyczące postu ścisłego obejmują osoby od 18. do 60. roku życia. W Środę Popielcową i Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, który pozwala na spożycie jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia.
Dyspensa dla Wyjątkowych Sytuacji
Osoby, które nie mają wpływu na wybór potrawy i muszą spożywać to, co im podane, mogą skorzystać z dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątki całego roku. Niemniej jednak w Środę Popielcową i Wielki Piątek taka dyspensa nie obowiązuje.
Inne Formy Pokuty i Zabawy
W przypadku niemożności zachowania wstrzemięźliwości od mięsa w piątek, zaleca się podjęcie innych form pokuty, takich jak modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości.
W czasie Wielkiego Postu obowiązuje również powstrzymywanie się od zabaw, co ma sprzyjać opanowaniu instynktów i wolności serca, zgodnie z nauką Kościoła.
Komunia Wielkanocna i Danina Diecezjalna
Czas Komunii wielkanocnej trwa od Środy Popielcowej do Niedzieli Najświętszej Trójcy. Arcybiskup Gądecki zachęca wiernych do gorącej wiary, skruchy i przyjęcia Sakramentu Pojednania, a także do duchowego odnowienia przyjęcia Komunii św.
Duchowny przypomina również o daninie diecezjalnej, której składanie, zgodnie z komunikatem, jest formą troski o potrzeby wspólnoty Kościoła, wspierając Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Arcybiskupie Seminarium Duchowne oraz instytucje centralne Archidiecezji.