Parlament Grecji przyjął ustawę legalizującą małżeństwa osób tej samej płci w nocy z czwartku na piątek. Grecja staje się tym samym 16. krajem Unii Europejskiej i 37. na świecie, który wprowadził takie prawo, oraz pierwszym krajem prawosławnym, który to uczynił.
POLECAMY: W Estonii zawarto pierwsze małżeństwa jednopłciowe po zmianie prawa
Po dwóch dniach debaty parlamentarnej i 30 godzinach oświadczeń politycznych rząd przeforsował przepisy.
Nowe prawo uznaje małżeństwa osób tej samej płci i otwiera drogę do adopcji dzieci, lecz nie obejmuje prawa do macierzyństwa zastępczego dla par homoseksualnych.
Głosowanie odbyło się imiennie, za przyjęciem ustawy zagłosowało 176 posłów w 300-osobowym parlamencie.
Kościołowi prawosławnemu sprzeciwiał się wpływowy arcybiskup Aten i całej Grecji, Hieronim II. Wzywał do imiennego głosowania, aby wyborcy mogli sprawdzić, jakie stanowisko zajęli ich przedstawiciele.
Premier Grecji Kyriakos Micotakis powiedział, że reforma poprawi życie wielu współobywateli i powinna jednoczyć, a nie dzielić.
W rządzącej Nowej Demokracji nie było jednomyślności co do nowych przepisów. Przeciwko opowiedział się m.in. były premier Grecji Andonis Samaras, który nazwał ustawę o związkach jednopłciowych fundamentalną zmianą prawa rodzinnego.
Lider socjalistycznej partii Syrizy, Stefanos Kasselakis, zapowiedział konsekwencje dla członków swojej partii, którzy wstrzymają się od głosu lub zagłosują przeciwko ustawie.