Według informacji medialnych, Monika Pawłowska podjęła decyzję o przyjęciu mandatu poselskiego po Mariuszu Kamińskim. Była parlamentarzystka z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (PiS) planuje wydać oficjalne oświadczenie w tej sprawie.
„Odpowiadając na pismo Marszałka Sejmu RP, podjęłam decyzję o przyjęciu propozycji objęcia mandatu poselskiego. Złożę wniosek o dołączenie do Klubu PiS po ślubowaniu, jednocześnie pozostając aktywnym członkiem partii. Dziękuję rodzinie, przyjaciołom i przede wszystkim moim wyborcom za nieustające wsparcie” – czytamy w oświadczeniu Pawłowskiej, do którego dotarł Onet.
Według doniesień portalu Wirtualna Polska, Monika Pawłowska zdecydowała się powrócić do Sejmu, ale odrzuciła propozycję Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą kandydowania w wyborach samorządowych do Sejmiku Województwa Lubelskiego.
Według polityków PiS, na których powołuje się Wirtualna Polska, istnieje przekonanie, że posłanka nie zostanie ponownie przyjęta do klubu parlamentarnego. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że Pawłowska pozostanie posłanką niezrzeszoną, chociaż nie zamierza zerwać z PiS.
Decyzja Pawłowskiej dotycząca objęcia mandatu po Kamińskim będzie stanowiła wyzwanie dla Jarosława Kaczyńskiego, który uważa, że były szef CBA nadal jest posłem, a działania marszałka Sejmu w tej sprawie są nielegalne.
Kto może objąć mandat po Mariuszu Kamińskim?
Osoba, która w ostatnich wyborach parlamentarnych startowała do Sejmu z tej samej listy i w tym samym okręgu, ale uzyskała niższy wynik. W kolejności uprawnienia do tego mają: Monika Pawłowska, Beata Strzałka i Ryszard Madziar. Pawłowska dostała się do Sejmu w 2019 roku z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2021 roku przeszła do Porozumienia Jarosława Gowina, a później do Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach w 2023 roku zdobyła 10 789 głosów. W pierwszych dniach lutego Hołownia wysłał list do Pawłowskiej z pytaniem, czy skorzysta ze swojego prawa pierwszeństwa do objęcia mandatu po Kamińskim.