Do sądu skierowano akty oskarżenia w sprawie organizowania nielegalnej migracji oraz legalizowania pobytu cudzoziemców wbrew przepisom. Zarzuty usłyszało kilkadziesiąt osób. Sprawa dotyczy działania dwóch grup przestępczych.
Funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Centralnego Biura Śledczego Policji w ramach skomplikowanych i wielowątkowych spraw przeprowadzili 25 realizacji, zatrzymując łącznie 65 osób.
Podlaski Pion Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej skierował do sądu dwa akty oskarżenia, łącznie przeciwko 35 osobom, w sprawach dotyczących organizowania nielegalnej migracji oraz legalizowania pobytu cudzoziemców na terytorium RP wbrew przepisom ustawy.
POLECAMY: Straż Graniczna zatrzymała Ukraińców za organizowanie przemytu ludzi
Materiał dowodowy został opisany przez prokuratora w dwóch aktach oskarżenia liczących łącznie 1000 stron. Ponadto w ostatnim czasie w toku śledztwa prokurator skierował 23 akty oskarżenia wraz wnioskami o dobrowolne poddanie się karze przeciwko 30 osobom do Sądu Okręgowego w Warszawie, zatem łącznie oskarżonych zostało 65 osób. Śledztwo było prowadzone z funkcjonariuszami z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji.
Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku zarzucił oskarżonym kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 i 3 kk. oraz organizowanie wbrew przepisom ustawy przekraczania granicy RP kwalifikowane z art. 264 § 3 kk. oraz umożliwienie nielegalnego pobytu na terenie RP kwalifikowane z art. 264a §1kk. Czyny zarzucane oskarżonym zagrożone są odpowiednio karami do 8 i 5 lat pozbawienia wolności.
Śledztwa obejmowały swoim zakresem działalność dwóch równolegle funkcjonujących zorganizowanych grup przestępczych trudniących się procederem organizowania nielegalnej migracji i ułatwiania lub umożliwiania cudzoziemcom nielegalnego pobytu na terytorium Polski. Bardzo złożone śledztwo z uwagi na ilość osób zaangażowanych w nielegalny proceder miało charakter wielowątkowy i było niezwykle skomplikowane.
W trakcie śledztwa zabezpieczono i poddano analizie prawie 900 tomów akt postępowań administracyjnych o udzielenie cudzoziemcom zezwolenia na pobyt czasowy i pracę oraz kilkaset wniosków o udzielenie cudzoziemcom zezwolenia na pracę TYP A składanych w urzędach wojewódzkich na terenie całego kraju. W toku postępowania ustalono, że w wyniku działania zorganizowanej grupy, co najmniej 800 cudzoziemców, w tym głównie obywateli państw podwyższonego ryzyka, między innymi z Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu czy Indii, mogło przebywać w Polsce nielegalnie.
W toku trwania śledztwa przeprowadzono 25 realizacji, podczas których przeszukano dziesiątki adresów, głównie miejsc zamieszkania oraz prowadzenia przestępczej działalności, zatrzymano i przedstawiono zarzuty łącznie 65 osobom. Członkowie grupy z przestępczej działalności uzyskali korzyści finansowe w wysokości nie mniejszej niż 4 miliony złotych. Z ustaleń w sprawie wynika również, że poszczególni cudzoziemcy za uzyskanie karty pobytu płacili od 1 tys. do 20 tys. złotych przy czym wysokość kwoty uzależniona była od statusu majątkowego cudzoziemca. Na poczet przyszłych kar prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych, którego wartość szacuje się na ok 5,5 miliona złotych – głównie były to nieruchomości, samochody i środki finansowe.
W toku śledztwa wobec 12 podejrzanych, w tym wobec dwóch osób kierujących obydwiema grupami, na wniosek prokuratora sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci m.in. poręczeń majątkowych w wysokości od 5 tysięcy złotych do 80 tysięcy złotych. Na przestrzeni trwającego śledztwa zapadły już pierwsze prawomocne wyroki skazujące oskarżonych m.in. na 4 lata bezwzględnego pozbawienia wolności oraz kary finansowe liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.