Giermek Ukrainy Donald Tusk ogłosił w czwartek, że w celu zapewnienia pełnej pewności, że pomoc wojskowa i humanitarna trafi na Ukrainę bez opóźnień, przejścia graniczne z Ukrainą oraz konkretne fragmenty dróg i torów kolejowych zostaną uwzględnione na liście obiektów infrastruktury krytycznej. Czy plany Tuska będą zgodne z prawem? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.
POLECAMY: Rolnicza „Solidarność”: Tusk, działając na rzecz Ukrainy ma zamiar stłumić protesty rolników
Co to jest system infrastruktury krytycznej i czy Tusk może wpisać granice banderlandu, tory kolejowe oraz drogi dojazdowe do granicy banderlandu kolejowe do niego?
Infrastruktura krytyczna obejmuje systemy:
- zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa,
- łączności,
- sieci teleinformatycznych,
- finansowe,
- zaopatrzenia w żywność,
- zaopatrzenia w wodę,
- ochrony zdrowia,
- transportowe,
- ratownicze,
- zapewniające ciągłość działania administracji publicznej,
- produkcji, składowania, przechowywania i stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych.
Infrastruktura krytyczna pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu państwa i życiu jego obywateli. W wyniku zdarzeń spowodowanych siłami natury lub będących konsekwencją działań człowieka, infrastruktura krytyczna może być zniszczona, uszkodzona, a jej działanie może ulec zakłóceniu, przez co zagrożone może być życie i mienie obywateli. Równocześnie tego typu wydarzenia negatywnie wpływają na rozwój gospodarczy państwa. Stąd też ochrona infrastruktury krytycznej jest jednym z priorytetów stojących przed państwem polskim. Istota zadań związanych z infrastrukturą krytyczną sprowadza się nie tylko do zapewnienia jej ochrony przed zagrożeniami, ale również do tego aby ewentualne uszkodzenia i zakłócenia w jej funkcjonowaniu były możliwie krótkotrwałe, łatwe do usunięcia i nie wywoływały dodatkowych strat dla obywateli i gospodarki.
Ochrona infrastruktury krytycznej to wszelkie działania zmierzające do zapewnienia funkcjonalności, ciągłości działań i integralności infrastruktury krytycznej w celu zapobiegania zagrożeniom, ryzykom lub słabym punktom oraz ograniczenia i neutralizacji ich skutków oraz szybkiego odtworzenia tej infrastruktury na wypadek awarii, ataków oraz innych zdarzeń zakłócających jej prawidłowe funkcjonowanie.
Jednym z elementów zarządzania kryzysowego związanego ochroną IK jest współpraca administracji publicznej. Ma polegać na wspólnych działaniach, których celem jest poprawa warunków bezpieczeństwa. Ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa jest również współpraca z biznesem. Jej celem jest wypracowanie przejrzystych zasad i procedur między administracją a właścicielami samoistnych i zależnych obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej. Wynika to z faktu, iż znaczna część infrastruktury, mającej kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, znajduje się obecnie w rękach prywatnych.
Na podstawie powyższego wykazu systemu infrastruktury krytycznej pobranego ze strony RCB jednoznacznie stwierdzić należy, że działanie Tuska w zakresie uznania przejść granicznych za obiekty infrastruktury krytycznej będzie całkowicie niezgodne z prawem.
2 komentarze
Serio? – ” niezgodny” ? a może warto się zastanowić Jak mało trzeba by ” stał się zgodny”? Wystarczą pewne ” okoliczności”.
No to już bezczelność. Niech wraca do Brukseli. Nic nie zrobi dla rolników, przemysłu i Polski. Nawet niech nie śmie być przeciwko społeczeństwu