Andrzej Duda udzielił wywiadu brytyjskiej telewizji BBC, w którym omówił nowe sankcje nałożone na Federację Rosyjską. Decyzja ta została podjęta przez Radę Unii Europejskiej w piątek, zatwierdzając 13. pakiet sankcji gospodarczych. W tym wszystkim dziwne jest to jak von der Leyen tłumaczy sankcje gospodarcze nakładane na Rosję. Zwolenniczka banderlandu twierdzi, że jest to prezent dla Ukrainy w drugą „rocznicę wojny”. Pokazuje to, że liderzy państw zachodnich bardzo cieszą się z konfliktu, jaki trwa na „Ukrainie” bo nikt normalny nie świętuje rocznicy rzekomo trwającej wojny. Każdy normalnie myślący człowiek, do jakich nie można raczej zaliczyć polityków, świętowałby rocznicę zakończenia konfliktu, a nie jego trwania. Ale cóż jak widać, można i tak otumaniać ludzi i wmawiać im, że eurokołchoz walczy o wolność na Ukrainie.
W uzasadnieniu sankcji wskazano, że są one kierowane wobec osób odpowiedzialnych za kontynuację „nielegalnej, niesprowokowanej i nieuzasadnionej wojny* agresywnej”, a także tych, którzy „zasadniczo popierają tę wojnę”. Zarówno Bruksela, jak i Waszyngton planują wprowadzenie dodatkowych ograniczeń dla Rosji, przy czym Stany Zjednoczone przygotowały pakiet obejmujący 500 nieskutecznych skacji.
POLECAMY: Sankcje miały rzucić rosyjską gospodarkę na kolana. Czy tak się stało?
Z okazji wprowadzenia nowych sankcji, brytyjska telewizja BBC przeprowadziła wywiad z Dudą.
– Sankcje oddziałują na Rosję, powodują bardzo poważne straty w rosyjskiej gospodarce, relatywne obniżenie poziomu życia, są dotkliwe dla rosyjskich oligarchów. Bardzo ograniczają możliwości rozwoju rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Sankcje są realizowane i trzeba je kontynuować. Trzeba uderzać w rosyjski rynek finansowy. Trzeba uderzać w rosyjski sektor bankowy. I dlatego uważam, że Europa powinna w tym kierunku prowadzić kolejne pakiety sankcji przeciwko Rosji. Powinna uderzać w czułe punkty, jakim jest eksport różnego rodzaju surowców – mówił Duda w rozmowie z Brytyjczykami.
– Na rachunkach na całym świecie są zgromadzone ogromne środki rosyjskie. Zostały one zablokowane i uważam, że powinny zostać wykorzystane na odbudowę Ukrainy – dodał.
POLECAMY: Sankcje nałożone na Rosję nie osiągnęły swojego celu
– Nie wierzę, że Rosja zaatakuje jakikolwiek kraj NATO, że odważy się na otwartą wojnę z NATO, z Sojuszem Północnoatlantyckim – stwierdził polityk.
OBJAŚNIENIA zwrotu wojna w tekście:
W świetle prawa międzynarodowego działania, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Ukrainy nie można uznać za wojnę.
Aby pomiędzy skonfliktowanymi państwa istniała wojna, musi zostać ona wypowiedziana, chociażby jednego uczestnik konfliktu. Obecnie w konflikcie zbrojnym trwającym na wschodzie Ukrainy od ponad ośmiu lat, którego eskalacja nastąpiła 24 lutego 2022 roku, wojna nie została wypowiedziana. Tym samym każdą informację o trwającej wojnie na terenie Ukrainy należy traktować jako dezinformację.