Obecne prawo wymaga rejestracji zwierząt hodowlanych, włączając w to małe hodowle przyzagrodowe. Nawet posiadacze jednej kury są objęci tym obowiązkiem. Zmiany zakładają, że każdy kto posiada drób musi zarejestrować swoją hodowlę w systemie Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów, czyli do 6 kwietnia 2023 roku.
POLECAMY: Eurokołchoz znów szaleje! Szykuje się podatek od pierdów krów, kur, kaczek i świń
Mimo zaleceń Ministerstwa Rolnictwa o braku konieczności rejestracji drobiu utrzymywanego na własne potrzeby, obowiązujące prawo nie uległo zmianie.
Zmiany w zakresie obowiązkowej rejestracji
Zgodnie z proponowanymi zmianami, obowiązek rejestracji w ARiMR zostanie ograniczony do podmiotów utrzymujących zwierzęta w celu wprowadzenia ich na rynek lub pozyskania produktów związanych z tymi zwierzętami. Dla zwierząt kopytnych rejestracja będzie obowiązywała niezależnie od celu ich utrzymania. Oznacza to, że zakłady drobiu, w których zwierzęta są hodowane wyłącznie na własne potrzeby, nie będą musiały być rejestrowane, a co za tym idzie, nie otrzymają weterynaryjnych numerów identyfikacyjnych.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wydała zalecenia, które choć nie stanowią prawa, są wykorzystywane w komunikatach. Nie realizacja obowiązku ustawowego może prowadzić do nałożenia kar administracyjnych w późniejszym okresie.
Kary za brak rejestracji drobiu
Nowe przepisy nakładają obowiązek rejestracji każdego, kto posiada chociaż jedną kurę, aby uniknąć kary pieniężnej w wysokości 30-krotności średniej krajowej, co obecnie wynosi ponad 200 tys. zł. Celem wprowadzenia tego obowiązku jest wyłapanie nielegalnych hodowców i uszczelnienie systemu. Rejestracja pozwoli na szybką identyfikację zwierząt w przypadku wykrycia chorób zakaźnych, co poprawi zdrowie zwierząt i ludzi, którzy je spożywają. Hodowcy będą również mieli dostęp do historii zdrowotnej i pochodzenia swoich zwierząt.
Odroczenie wprowadzenia elektronicznej książki leczenia zwierząt
W ramach proponowanej ustawy, wprowadzenie tzw. elektronicznej książki leczenia zwierząt miało być opóźnione do 2025 roku. Elektroniczna książka leczenia zwierząt ma być jednym z modułów Systemu Informatycznego Inspekcji Weterynaryjnej IW-System. Odroczenie terminu wejścia w życie przepisów wynika z opóźnień w pracach nad tym systemem informatycznym. Elektroniczna książka leczenia zwierząt ma zapewnić dostępność pełnych informacji dotyczących produktów leczniczych stosowanych u zwierząt, ułatwiając kontrolę nad stosowanymi lekami i sposobem leczenia zwierząt.
Nowe przepisy dla hodowców kur i rolników
Zmiany w rejestracji kur zapowiadają istotne ułatwienia dla hodowców utrzymujących zwierzęta wyłącznie na własne potrzeby. Ograniczenie obowiązkowej rejestracji dla takich podmiotów oraz odroczenie wdrożenia elektronicznej książki leczenia zwierząt to kluczowe aspekty nowego projektu ustawy. Wprowadzenie tych zmian ma przyczynić się do uproszczenia i lepszego dostosowania regulacji do potrzeb hodowców kur.
2 komentarze
Zemsta na rolnikach. Głupawka wraca. Nic obecny rząd nie mądrzejszy. 1 kura i fabryka. 1 chłop to też fabryka, bo ma 2 jaja i to dotyczy wszystkich samców nie wysterylizowanych
ŚWIĘTA RACJA VIKI.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Polska ZDRADĄ POLSKIEJ RACJI STANU S T O I.!!!!!!!