Kilkaset traktorów wtargnęło do historycznego centrum Brukseli oraz europejskiej dzielnicy, gdzie w budynku Rady UE zaplanowane jest posiedzenie ministrów rolnictwa państw członkowskich w poniedziałek. Demonstracja stanowi protest przeciwko polityce rolnictwa Unii Europejskiej.
Inicjatywa ta pochodzi od europejskiej organizacji Via Campesina (ECVC), reprezentującej małe i średnie przedsiębiorstwa rolnicze.
POLECAMY: Rolnicy zablokują Brukselę! W najbliższy poniedziałek planowany jest wielki protest
Według informacji agencji Belga, jednym z głównych postulatów organizacji jest wycofanie UE z umów o wolnym handlu, takich jak ta z krajami organizacji Mercosur, obejmująca Brazylię, Argentynę, Urugwaj i Paragwaj. Sprawa ta ma zostać poruszona podczas spotkania ministrów rolnictwa.
POLECAMY: Zełenski grozi Polsce w związku z blokadą granic oraz „awarią mechanizmu zamykającego” w Kotomierzu
Umowa handlowa między UE a Mercosur miała na celu zwiększenie przepływu towarów między obiema stronami, zakładając m.in. redukcję ceł i kontyngentów na mięso oraz inne produkty rolnicze. Zdaniem protestujących, porozumienie to będzie niekorzystne dla rolników z Europy Zachodniej, tworząc dla nich nieuczciwą konkurencję.
Oprócz żądania wycofania się z umów handlowych w sektorze rolnictwa, uczestnicy protestu – zgodnie z relacją Belgi – domagają się także sprawiedliwych wynagrodzeń oraz zmian w polityce rolnej UE. Ich sprzeciw kieruje się przeciwko propozycjom Komisji Europejskiej dotyczącym rolnictwa, włączając w to ograniczenia dotyczące wykorzystania gruntów rolnych w UE.
Organizacja ECVC, cytowana przez Belga, wyraziła nadzieję, że przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zrozumie znaczenie sektora rolniczego dla przyszłości Europy, dodając, że „mamy nadzieję, że pani von der Leyen odzyskała zdrowy rozsądek”.
Ciągniki, które wtargnęły do Brukseli, spowodowały poważne zakłócenia w ruchu, prowadząc do zamknięcia części stacji metra i zablokowania ruchu ulicznego w znacznej części miasta. Jest to już druga duża demonstracja tego rodzaju, po tym jak 1 lutego ponad 1000 traktorów sparaliżowało Brukselę podczas szczytu UE.