Bon senioralny, nowe świadczenie dla seniorów, planowane jest do wprowadzenia jeszcze w tym roku i ma na celu wsparcie osób starszych w pokryciu kosztów związanych z opieką i usługami zdrowotnymi. Inicjatorem tego programu jest Marzena Okła-Drewnowicz, odpowiedzialna za sprawy senioralne w rządzie. Wartość bonu może sięgać nawet 2100 złotych miesięcznie, jednakże będzie on przyznawany w formie wsparcia finansowego, a nie jako bezpośrednie wypłaty gotówkowe.
Cele i Funkcje Bonu Senioralnego
Świadczenie to ma trzy główne cele: wykupienie usług zewnętrznego opiekuna, odciążenie rodzinnych opiekunów oraz promowanie korzystania ze wsparcia w opiece nad seniorami. Jego wprowadzenie ma także na celu ułatwienie krewnym opiekę nad osobami starszymi, które wymagają szczególnej troski.
Warunki Przyznawania Bonu
Pierwsze wskazania sugerują, że bon senioralny będzie przyznawany osobom, które osiągnęły 75 lat. Jednakże krewni, już od 45. roku życia, którzy sprawują opiekę nad niezdolnymi do samodzielności seniorami, również mogą ubiegać się o to świadczenie. Warto zauważyć, że wnioskodawca musi być aktywnym zawodowo, a niepełnosprawność nie będzie wymagana.
Wartość Bonu i Decyzje Ośrodków Opieki Społecznej
Maksymalna wartość bonu wynosi 2121 złotych miesięcznie, jednak decyzja o przyznaniu i wysokości wsparcia będzie zależała od orzeczenia pracowników ośrodków opieki społecznej oraz lekarzy. To oni wspólnie podejmą decyzję na podstawie analizy potrzeb seniora. Pakiet usług, które można pokryć bonem, będzie najwyżej równowartością połowy płacy minimalnej.
Funkcjonowanie Bonu Senioralnego
Świadczeniobiorcy będą dysponować wyłącznie tym, co zawarte jest w pakiecie usług objętych bonem senioralnym. Sprawami finansowymi zajmie się samorząd, przekazując środki podmiotom opłacającym opiekunów. Premier Donald Tusk zapowiada szybkie wdrożenie programu, jednak konkretne daty nie zostały jeszcze podane, jedynie podkreślono, że ma to nastąpić do końca bieżącego roku.