Na wtorek rolnicy zaplanowali przeprowadzenie protestu w samym centrum Warszawy. Zgodnie z informacją przekazaną przez wicedyrektora Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa, organizator zadeklarował, że zgromadzenie ma być pokojowe i nie przewiduje się blokad. Niemniej jednak, należy się spodziewać poważnych utrudnień.
Rolnicy manifestują swoje niezadowolenie od 9 lutego, sprzeciwiając się wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy. Podobne protesty mają miejsce także w innych krajach Unii Europejskiej.
Mimo zapowiedzi organizatorów o pokojowym charakterze marszu, sytuacja może wiązać się z istotnymi trudnościami dla mieszkańców oraz uczestników ruchu miejskiego. Mamy jednak nadzieję, że każdy warszawiak będzie miał wyrozumiałość w związku z dzisiejszą akcją.
– Będzie pięć zgromadzeń, przynajmniej na chwilę obecną tyle jest zarejestrowanych. To największe, organizowane przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych, jest to zgromadzenie, w którym organizator przewiduje około 10 tysięcy osób – mówił podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami Jarosław Misztal, wicedyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.
– Zgromadzanie ma się odbyć w godzinach 11-15. Zbiórka uczestników zgromadzenia zaplanowana na placu Defilad. Tam o godzinie 11.30 ma nastąpić jego rozpoczęcie i przemarsz przez Aleje Jerozolimskie, rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, Wiejską przed gmach Sejmu, następnie Piękną i Alejami Ujazdowskimi przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów – opisywał trasę rolników dyrektor Misztal. Jak dodał, przed budynkami Sejmu i kancelarii premiera protestujący zatrzymają się, by przekazać petycję.
– Organizator zadeklarował, że zgromadzenie będzie miało charakter pokojowy, bez blokad. Ale poinformował nas, że nie wyklucza blokad gdzieś na wjazdach do Warszawy, w centrum nie i nie będzie to w ramach zgromadzenia, które zostało zarejestrowane – doprecyzował Jarosław Misztal.
Monika Beuth, rzeczniczka ratusza, podkreśliła, że planowany protest dotyczy jedynie udziału pieszych, bez użycia maszyn rolniczych. Zaznaczyła, że obowiązuje zakaz wjazdu takich pojazdów do miasta.
Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, potwierdził tę informację, dodając, że protest będzie ograniczony wyłącznie do uczestnictwa pieszych, przy ewentualnym obecności jednego lub dwóch ciągników, jednak wyłącznie w charakterze dekoracyjnym. Nie posiadał także informacji odnośnie ewentualnych blokad na trasach dojazdowych do Warszawy.
Organizatorzy poinformowali, że autokary, którymi przyjadą protestujący, zostaną zaparkowane w dwóch miejscach: w okolicach Torwaru – na ulicy Łazienkowskiej, skierowanej w kierunku Myśliwieckiej i Szwolożerów, oraz na parkingu przy Stadionie Narodowym. Szacują, że do Warszawy przyjedzie około 200 autokarów.
Wiceprezydent Michał Olszewski, odpowiedzialny m.in. za drogi w ratuszu, zaznaczył, że ratusz nie jest w stanie dokładnie przewidzieć skali utrudnień, jednak na podstawie ostatnich protestów w kraju sugeruje, że mogą one być istotne. Radził także mieszkańcom zostawienie samochodów, określając to jako „najgorszą opcję”.
– Na bieżąco będziemy obserwowali sytuację, będą podejmowane decyzje dotyczące ewentualnych zamknięć dróg, w przypadku gdyby przemarsz zagrażał bezpieczeństwu w ruchu czy też samych uczestników. Standardowo będziemy podejmować działania skoordynowane poprzez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa z Komendą Stołeczną Policji i strażą miejską – zapewnił Olszewski.
Wiceprezydent potwierdził, że trasa marszu przewidziana jest przez korytarze, na których obecnie występuje duże obciążenie związane z transportem publicznym. Z tego powodu konieczne będą dostosowania tras, a decyzje w tej kwestii nie będą przypadkowe, lecz oparte na wcześniej przygotowanych scenariuszach – zapewnił. Wiceprezydent również zachęcał do skorzystania z transportu szynowego, szczególnie z metra i kolei, które mają funkcjonować bez zakłóceń.
Artur Zając, dyrektor pionu przewozów w ZTM, poinformował, że we wtorek na ulicach będą pracować dodatkowe osoby, „zarówno pod kątem informacyjnym, jak i zarządzania pojazdami w terenie”.
– Największe utrudnienia będziemy mieli bezpośrednio w Śródmieściu, spodziewamy się wyłączenia ruchu tramwajowego w ciągu Marszałkowskiej, jak i Alej Jerozolimskich. Będzie to skutkowało wyłączeniem prądu w sieci trakcyjnej dla bezpieczeństwa uczestników – opisywał Zając. – Jak podróżować? Na pewno nie samochodem. To będzie jutro najgorsza opcja. W przypadku transportu miejskiego, nawet jak coś się zatka, nie będzie możliwości kontynuacji jazdy, to z autobusu czy tramwaju można wysiąść, samochodu na ulicy porzucić nie można – dodał.
Autobusy i tramwaje na objazdach
Jak podał ratusz, na trasy objazdowe mogą zostać skierowane autobusy linii: 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 160, 166, 171, 175, 180, 200, 222, 501, 503, 504,507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525 i E-2.
„W sytuacji, gdy zablokowane zostanie również torowisko w Alejach Jerozolimskich, to tramwaje linii: 7, 9, 22, 24 i 25 po stronie Ochoty dojadą tylko do placu S. Starynkiewicza. Z kolei na Pradze 7 i 25 będą kursowały do Wiatracznej, a 9 i 24 do pętli aleja Zieleniecka. Natomiast tramwaje linii 22 na Pradze będą jeździły w pętli: Wiatraczna – … – al. Zieleniecka – al. J. Waszyngtona – Wiatraczna. Podczas przejścia uczestników zgromadzenia przez rondo Dmowskiego, tramwaje linii 4, 15, 18 i 35 mogą zostać skierowane na trasę objazdową przez aleję Jana Pawła II, ulicę Chałubińskiego i aleję Niepodległości” – poinformował urząd miasta.
Policja ostrzega przed możliwymi utrudnieniami na Mazowszu związanymi z planowanym protestem rolników. Komenda Stołeczna Policji informuje, że na terenie powiatu legionowskiego, zwłaszcza w godzinach nocnych po północy, należy spodziewać się trudności na DK61 w rejonie Zegrze Południowe oraz Michałów-Reginów. Organizatorzy wskazują, że utrudnienia mogą występować przez cały dzień, aż do północy.
Dodatkowo, w obszarze gminy Błonie na DK92 mogą pojawić się utrudnienia między godziną 10 a 16, na odcinku od Bieniewo-Parcele do Bronisze i z powrotem.
Policja zaleca wcześniejsze zaplanowanie trasy alternatywnej. Dla DK61 proponuje objazd przez Borową Górę (skręt na światłach w ul. Zegrzyńską), następnie wyjazd w Dębe na DW 632 prowadzącą do Michałowa Reginowa, co umożliwia powrót na DK61. Dla DK62 sugeruje wybór DW 622, a następnie przejazd ul. Nasielską w Borowej Górze, z kolei wyjazd na DK61, gdzie zalecany jest objazd dla DK61.
Protesty rolników w krajach UE trwają od kilku tygodni, a ich główne postulaty to m.in. rezygnacja z unijnego Zielonego Ładu oraz obawy przed jego skutkami. Rolnicy domagają się m.in. zakazu importu niektórych towarów z Ukrainy i surowszych kontroli wjazdowych do UE. W różnych krajach dołączają do tych postulatów konkretne kwestie związane z rynkiem rolniczym, jak sprawy podatkowe we Francji czy krajowy program redukcji hodowli w Holandii. W Polsce główne postulaty dotyczą utrzymania hodowli zwierząt futerkowych. Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw mających na celu wprowadzenie UE na drogę ekologicznej transformacji, a ostatecznie osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet obejmuje obszary związane z klimatem, środowiskiem, energią, transportem, przemysłem, rolnictwem i zrównoważonym finansowaniem.