Politycy z Trzeciej Drogi przedstawili projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie bezpłatnego dostępu do środków antykoncepcyjnych dla kobiet do 25. roku życia. Projekt, który trafił do Sejmu, ma także na celu rozszerzenie zakresu refundacji dla kobiet starszych niż 25 lat. Autorzy projektu zwracają uwagę na drastyczne pogorszenie się sytuacji kobiet w Polsce od 2020 roku, szczególnie po radykalizacji prawa aborcyjnego.
Główne Założenia Projektu
Projekt zakłada, że kobiety do 25. roku życia miałyby bezpłatny dostęp do antykoncepcji, a starsze panie mogłyby skorzystać z rozszerzonej refundacji. W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że od momentu radykalizacji prawa aborcyjnego sytuacja kobiet w Polsce uległa pogorszeniu, a ich poczucie bezpieczeństwa zostało osłabione.
Potrzeba Działań na Rzecz Zdrowia Kobiet
Autorzy projektu zaznaczyli, że od momentu radykalizacji prawa aborcyjnego nie podjęto adekwatnych działań dla zapewnienia dobrego zdrowia kobiet. Brakowało również dyskusji na temat konieczności zmian w obszarze publicznego sektora ochrony zdrowia dotyczącym kobiet. Projekt ma na celu przywrócenie poczucia bezpieczeństwa kobietom oraz umożliwienie im świadomego planowania rodzicielstwa.
Darmowa Antykoncepcja dla Nastolatek
Zgodnie z projektem, darmowa antykoncepcja miałaby być dostępna dla nastolatek powyżej 15. roku życia. Wiele krajów na świecie, takich jak Norwegia, Wielka Brytania, Hiszpania czy Cypr, już od lat stosuje podobne rozwiązania, oferując dofinansowanie do antykoncepcji dla osób powyżej określonego wieku.
Kwestia Prawa Aborcyjnego
Politycy Trzeciej Drogi nie tylko przedstawili projekt dotyczący antykoncepcji, ale także zgłosili inicjatywę w sprawie aborcji. Projekt ten ma na celu odwrócenie „haniebnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku”, który wywołał falę protestów, a obecnie ogranicza możliwość przeprowadzenia aborcji w Polsce tylko do dwóch przypadków: w sytuacji gwałtu oraz gdy ciąża zagraża życiu kobiety.