Według najnowszego raportu „Polak w swoim aucie” co czwarty kierowca w Polsce zdecydował się na wymianę swojego pojazdu w tym roku. Raport podkreśla różnice w preferencjach zakupowych między grupami wiekowymi, płcią i dochodami.
Grupy Wiekowe i Preferencje Zakupowe
Spośród 25 proc. kierowców, którzy planują wymianę auta, dominują osoby w wieku 18-29 lat (32 proc.) i 30-39 lat (38 proc.). Interesujące jest również, że więcej kobiet (27 proc.) niż mężczyzn (24 proc.) zamierza dokonać zakupu. Wyższe dochody powyżej 7000 zł netto oraz niższe do 2000 zł na rękę wpływają na chęć zakupu (odpowiednio 59 proc. i 32 proc.).
Preferencje Miejscowe
Raport wskazuje, że największy popyt na zakup auta możemy spodziewać się w średnich miastach (50-250 tys. mieszkańców), gdzie z zamiarem zakupu nosi się 59 proc. respondentów. Również w mniejszych miastach (do 50 tys. osób) oraz na wsiach zauważalny jest udział osób planujących zakup (odpowiednio 20 proc. i 16 proc.). W metropoliach z tym zamiarem występuje 20 proc. respondentów.
Kierowcy Nieplanujący Zakupu
Raport wykazał, że 61 proc. kierowców nie ma zamiaru kupować nowego auta w 2024 roku. Ta grupa skupia przede wszystkim osoby powyżej 60 roku życia (76 proc.) i mieszkańców metropolii (64 proc.). Co siódmy kierowca (14 proc.) nie podjął jeszcze decyzji co do wymiany pojazdu.
Motywy Wymiany Auta
Najczęstszymi powodami wymiany pojazdu są wiek samochodu (59 proc.), stan techniczny auta (47 proc.) oraz obawa przed utratą wartości (22 proc.). Ponadto, co szósty respondent (18 proc.) czeka na wymianę pojazdu ponad 10 lat, podczas gdy 23 proc. dokonuje wymiany co 5-6 lat, a 3 proc. częściej niż co trzy lata.
Metodologia Badania
Badanie przeprowadzono telefonicznymi wywiadami kwestionariuszowymi wspomaganymi komputerowo (CATI) na 1000 osobach posiadających prawo jazdy w dniach 22-30 stycznia 2024 r. na zlecenie Santander Consumer Multirent.
Raport „Polak w swoim aucie” rzuca światło na plany zakupowe kierowców w Polsce, ukazując zróżnicowanie preferencji w zależności od wieku, płci i lokalizacji. Wskazuje również na istotne czynniki decydujące o wymianie samochodu, takie jak wiek pojazdu, stan techniczny i motywy ekonomiczne.