Politycy z partii rządzącej zadeklarowali, że w najbliższym posiedzeniu Sejmu planują przyjęcie uchwały dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego.
POLECAMY: Trybunał Kuchenny Przyłębskiej wydał kolejne wadliwe prawnie zabezpieczenie w sprawie Schaba
Szef klubu PSL-Trzecia Droga, Krzysztof Paszyk, w programie „Śniadanie w Trójce” w sobotę zapowiedział, że w poniedziałek lub wtorek przedstawi „całościowy pakiet rozwiązań” dotyczących zmian w Trybunale Konstytucyjnym. Zaznaczył, że pakiet obejmie przede wszystkim uchwałę sejmową, która precyzyjnie określi, w jaki sposób funkcjonowanie TK jest wadliwe, a także wskaże, które osoby w składzie Trybunału Konstytucyjnego zostały nielegalnie powołane.
Paszyk podkreślił również gotowość do „pójścia dalej” w kwestii reformy Trybunału Konstytucyjnego, jednak nie udzielił szczegółów odnośnie tego, jakie konkretne kroki mogą być podejmowane.
– Zgłosimy ustawy tzw. horyzontalne, które będą regulowały funkcjonowanie Trybunału w przyszłości. Złożymy również projekt zmiany w konstytucji, która jest, naszym zdaniem nieodzowna, aby TK wrócił do swojego legalnego funkcjonowania — dodał polityk.
Ejchart: Projekt, który uzdrowi Trybunał Konstytucyjny całościowo
W programie „Fakty po Faktach” na antenie TVN24 w piątek, wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart omawiała kwestię przemian w Trybunale Konstytucyjnym. Przyznała, że treść – zarówno uchwały, jak i ustawy — jest ustalona, to jest wynik ustaleń liderów koalicyjnych”.
– Na pewno będzie to dotyczyło sędziów dublerów. To, czego będzie dotyczyła ustawa, to wiemy – chodzi o projekt, który uzdrowi Trybunał Konstytucyjny całościowo – zaznaczyła.
Koalicja ma plan na Trybunał Konstytucyjny
Politycy związani z partią rządzącą potwierdzają informacje z czwartkowej edycji gazety „Rzeczpospolita”. Według naszych doniesień, koalicja ma zamiar działać na trzech frontach. Pierwszy z nich obejmuje przyjęcie przez Sejm uchwały dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego, zwłaszcza w kontekście sędziów zastępczych. Drugim etapem jest wprowadzenie tzw. „ustawy horyzontalnej”, mającej na celu uregulowanie kwestii związanych z Trybunałem. Trzeci punkt to zmiany w Konstytucji, które mają przyczynić się do ponownego ustawienia sytuacji wokół TK. Zgodnie z naszymi informacjami, prace nad projektem zmiany Konstytucji mają zostać rozpoczęte w Senacie, co wynika również z ustaleń w ramach koalicji. Choć prace nad opracowaniem tego planu w ramach koalicji były żmudne, to już osiągnięto pewien wstępny konsensus. Pozostaje jednak kwestia harmonogramu działań. Ponadto na najbliższym posiedzeniu Sejmu ma być rozpatrzony również rządowy projekt dotyczący zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa.
Według doniesień portalu Interia.pl, w uchwale znajdzie się również apel do instytucji państwowych, aby nie przestrzegały wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
– Zobaczymy w poniedziałek. Nie mogę ani potwierdzić, ani zaprzeczyć – stwierdziła w TVN24 Maria Ejchart.