Minister Tomasz Siemoniak zadeklarował, że projekt ustawy mającej na celu zlikwidowanie Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zostanie ujawniony do końca marca. Proces ten jest aktualnie w toku, a grupa odpowiedzialna za opracowanie projektu przygotowała już pierwsze założenia.
POLECAMY: Likwidacja CBA? Siemoniak: Trwają przygotowania
Podczas wywiadu udzielonego w Radiu Wrocław, minister koordynator służb specjalnych, Tomasz Siemoniak, został zapytany o postępy w realizacji obietnicy wyborczej dotyczącej likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Siemoniak potwierdził, że projekt ustawy o likwidacji CBA zostanie przedstawiony do końca marca, a zespół pracujący nad nim już opracował wstępne założenia.
“Chcemy go przeprowadzić w bardzo rzetelny sposób. Najpierw konsultacje międzyresortowe, potem Sejm, Senat i też chcemy wejść w dialog z prezydentem, by swym podpisem taką decyzję wsparł. Chcemy też opinii publicznej pokazać, że walka z korupcją będzie lepiej zorganizowana niż w tej chwili, że wola likwidacji CBA to nie jest rezygnacja z walki, ale jedynie, że państwo chce ją lepiej zorganizować, włączając w to policję, ABW i Krajową Administrację Skarbową” – wyjaśnił minister koordynator służb.
Minister zaznaczył, że nikt nie pozostaje bierny oczekując na zlikwidowanie, ponieważ Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) aktywnie działa, osiągając zauważalne rezultaty. Jednocześnie wyraził przekonanie, że poprzez usprawnienie organizacji procesu walki z korupcją możliwe będzie jeszcze skuteczniejsze jej zwalczanie.
Pod koniec stycznia br., Siemoniak podkreślił, że nie wiadomo co z projektem ustawy zrobi prezydent Andrzej Duda.
Minister wyraził także opinię, że wizerunek CBA “nie jest dobry”, co sprawia, że determinacja koalicji do likwidacji służby jest bardzo duża. “Ja wiem, że w tej służbie są uczciwe osoby, ale nie może być tak, że jedna ze służb w Polsce kojarzy się tylko z problemami, aferami, awanturami i dziwnymi działaniami” – stwierdził.