Tymczasowe aresztowanie stanowi najsurowszy i najbardziej dokuczliwy środek prewencyjny, mający zagwarantować prawidłowy przebieg postępowania przygotowawczego. Osoba poddana tymczasowemu aresztowaniu jest izolowana od kontaktu z bliskimi i innymi osobami. Mimo to, przysługują jej pewne prawa mające na celu ochronę jej interesów.

POLECAMY: Zażalenie na tymczasowe aresztowanie – jak skutecznie bronić swoich praw?

Faktyczne pozbawienie wolności osoby, która nie została jeszcze skazana, stanowi znaczne ograniczenie prawa do wolności każdego człowieka. Z tego powodu tymczasowe aresztowanie może mieć miejsce wyłącznie w określonych warunkach, na mocy postanowienia Sądu.

Po wydaniu decyzji o zastosowaniu tymczasowego aresztowania podejrzany zostaje umieszczony w areszcie tymczasowym. W tym czasie musi być poinformowany o kluczowych prawach, jakie mu przysługują.

KONTAKT Z OBRONĄ

Osoba tymczasowo aresztowana ma prawo do uzyskania pomocy adwokata. Zarówno rodzina, jak i sam aresztowany mogą skontaktować się z adwokatem. Nawet przed decyzją o areszcie podejrzany może skontaktować się z wybranym obrońcą. Jeśli nie może sobie pozwolić na adwokata, ma prawo do obrońcy z urzędu.

Osoba tymczasowo aresztowana może kontaktować się z adwokatem bezpośrednio, za pośrednictwem poczty lub telefonicznie. Korespondencja między tymczasowo aresztowanym a jego obrońcą nie jest ograniczana. Jednak wszelkie spotkania lub rozmowy telefoniczne wymagają zgody organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze.

ZAŻALENIE NA TYMCZASOWE ARESZTOWANIE

Osoba tymczasowo aresztowana może złożyć zażalenie na decyzję o areszcie w ciągu 7 dni. W przypadku posiadania obrońcy, zażalenie składa go w interesie swojego klienta. Osoba aresztowana może także złożyć własne zażalenie, podważając okoliczności decydujące o zastosowaniu środka zapobiegawczego.

PRAWO DO WNIOSKU O UCHYLENIE LUB ZMIANĘ TYMCZASOWEGO ARESZTOWANIA

Osoba tymczasowo aresztowana może w każdym czasie wnosić o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego. Prokurator powinien rozpatrzyć wniosek w terminie 3 dni. Istnieje wiele innych środków zapobiegawczych, które mogą być mniej uciążliwe dla podejrzanego.

PRAWO DO INFORMACJI DLA OSÓB BLISKICH

Osoby bliskie mają prawo do informacji o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego. Sąd jest zobowiązany do powiadomienia osoby wskazanej przez aresztowanego. Na wniosek aresztowanego można także poinformować inną osobę. W razie potrzeby Sąd powiadomi także pracodawcę, szkołę, uczelnię itp.

WIDZENIA Z OSOBĄ NAJBLIŻSZĄ

Osoba tymczasowo aresztowana ma prawo do co najmniej jednego widzenia w miesiącu z osobą najbliższą. Liczba widzeń może być większa, ale zależy to od zgody organu prowadzącego postępowanie. Odmowa widzenia może nastąpić jedynie w wyjątkowych sytuacjach, mających na celu zapobieżenie utrudnieniom w postępowaniu lub popełnieniu nowego przestępstwa.

ROZMOWY TELEFONICZNE

Decyzję o wykonywaniu połączeń telefonicznych podejmuje prokurator. Aresztowany może korzystać z aparatu telefonicznego dostępnego w areszcie. Jeśli ma zgodę, może wykonywać połączenia raz dziennie na własny koszt lub koszt rozmówcy.

WNIOSKI, SKARGI, PROŚBY

Osoba tymczasowo aresztowana ma prawo składać wnioski, skargi i prośby ustnie lub pisemnie. Koszty przesyłki ponosi aresztowany, chyba że nie posiada środków, wtedy otrzymuje je od administracji aresztu.

OPIEKA MEDYCZNA

Aresztowany jest badany przez lekarza, który zapewnia mu bezpłatne świadczenia zdrowotne, leki i artykuły sanitarne przez cały okres aresztu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version