W tym roku uczniowie mogą cieszyć się jeszcze dłuższą przerwą świąteczną, gdyż Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło, że wiosenna przerwa świąteczna potrwa od 28 marca (Wielki Czwartek) do wtorku 2 kwietnia. To kolejna po rezygnacji z prac domowych inicjatywa, mająca na celu uprzyjemnienie czasu wolnego uczniom.
Święta Wielkanocne wyjątkowo wcześnie, a Lany Poniedziałek razem z Prima Aprilis
W 2024 roku Święta Wielkanocne przypadają wyjątkowo wcześnie, a Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, najważniejsza uroczystość w Kościele, przypada 31 marca. Z tego powodu Lany Poniedziałek, będący również Prima Aprilis, zostanie obchodzony tego samego dnia. To szczególne zestawienie dodatkowo podkreśla specyfikę tegorocznych świąt.
Długość przerwy w szkołach: Sześć dni wypoczynku
W trakcie wielkanocnej przerwy, uczniowie będą mieć aż sześć dni wolnych od zajęć lekcyjnych, co stanowi wydłużenie o dwa dni w porównaniu do poprzednich lat. Choć niektóre szkoły zaoferują zajęcia opiekuńcze, to będą one dostępne jedynie dla tych dzieci, których rodzice pracują i nie są w stanie zająć się nimi podczas tego czasu.
Kolejna przerwa dopiero na początku maja
Po świątecznej przerwie uczniowie powrócą do szkół, by kontynuować naukę, ale na kolejną, dłuższą przerwę będą musieli poczekać do początku maja. Wtedy, podczas majówki, dzieci otrzymają pięć dni wolnych od zajęć lekcyjnych.
Zmiana czasu na letni podczas Świąt Wielkanocnych
Dodatkowo, w trakcie Świąt Wielkanocnych, przypada zmiana czasu z zimowego na letni w niedzielę 31 marca. W nocy, zegary zostaną przestawione z 2 na 3, co skróci czas snu o godzinę. Ta tradycyjna zmiana wprowadza nas oficjalnie w czas letni, choć równocześnie oznacza krótszy sen w Wielkanocną niedzielę.