W nadchodzącą środę, Warszawa stanie w obliczu ogromnego strajku rolników, który włączy również myśliwych i leśników. Organizatorzy prognozują udział nawet 150 tys. uczestników, co wiąże się z potencjalnymi poważnymi utrudnieniami dla mieszkańców stolicy. Gdzie i kiedy można się spodziewać utrudnień?
Rolnicy wracają do Warszawy: Cele i przewidywane utrudnienia
Protest, planowany na 6 marca, rozpocznie się o godzinie 11 przed Kancelarią Premiera przy al. Ujazdowskich 1/3. Następnie uczestnicy przemaszerują przed budynek Sejmu RP na ul. Wiejską 4, a strajk ma zakończyć się o godzinie 15. Sławomir Izdebski, szef Związku Rolników, zaznacza, że otrzymali liczne zgłoszenia dotyczące przyjazdu rolników do stolicy. Nie wyklucza się, że traktory zostaną przywiezione na lawetach, a liczba uczestników może być różna – od jednego do wielu, jak zaznacza szef związku.
Portal tygodnik-rolniczy.pl informuje o planowanych utrudnieniach na obrzeżach Warszawy. Przykładowo, w Markach, przez całą dobę (6-7 marca), 70 ciągników ma zablokować skrzyżowanie dróg DW629 i S8, co znacząco utrudni ruch wjazdu i wyjazdu ze stolicy. Dodatkowo, 70 ciągników ma zablokować drogę krajową nr 61 koło Legionowa, między Zegrzem Południowym a Michałowem-Reginowem.
Frekwencja podczas protestu: Liczby i oczekiwania organizatorów
Organizatorzy szacują, że liczba uczestników podczas protestu może być imponująca, gdyż „Solidarność” spodziewa się aż 150 tysięcy osób. Rolnicy oczekują na potwierdzenie terminu spotkania z premierem Donaldem Tuskiem, jednak do czasu tych rozmów planują kontynuować protesty na przejściach granicznych w Dorochusku, Hrebennem i Korczowej.
Powrót rolników do Warszawy: Kulminacja protestów i oczekiwania
Wcześniejszy protest, zorganizowany 27 lutego, pod hasłem „Gwiaździsty marsz na stolicę”, zgromadził około 10 tysięcy rolników. Ich głównym postulatem było spotkanie z premierem Tuskiem, który obiecał poszukiwanie rozwiązań ochronnych dla polskich rolników, w tym poprzez negocjacje z Ukrainą.
Spotkanie zorganizowane 29 lutego nie przyniosło jednak konkretnych rezultatów, a część przedstawicieli organizacji rolniczych nie została dopuszczona do rozmowy z premierem. W związku z tym strajkujący rolnicy zapowiedzieli powrót do stolicy, zadeklarowawszy kontynuację protestów.
Powody protestów: Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów i Europejskiemu Zielonemu Ładowi
Protesty rolników trwają w Polsce od tygodni, obejmując blokady dróg, autostrad oraz przejść granicznych z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów i polityce europejskiej związanej z Europejskim Zielonym Ładem. To kompleksowy pakiet inicjatyw politycznych mający na celu przekształcenie UE w ekologiczną wspólnotę, dążącą do neutralności klimatycznej do 2050 r. Wśród obszarów objętych pakietem są klimat, środowisko, energia, transport, przemysł, rolnictwo i zrównoważone finansowanie.