Drugie spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem z rolnikami zostało zaplanowane na sobotę o godzinie 10. Przypominamy, ze pierwsze spotkanie z rolnikami z uwagi na proukraińską postawę Tuska zakończyło się fiaskiem.
POLECAMY: Fiasko „szczytu rolniczego”, jaki został zorganizowany przez Tuska. Blokady granicy będą utrzymywane
Premier, reagując na protesty rolników, spotkał się wcześniej z ich przedstawicielami w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie, 29 lutego. Po kilkugodzinnym spotkaniu rolnicy otrzymali zapewnienie, że w ciągu 24 godzin otrzymają informacje dotyczące kolejnego spotkania. Na tej kolejnej konferencji premier planuje przedstawić konkretne rozwiązania dla rolników. Początkowo mówiono o możliwości zorganizowania spotkania 5 lub 7 marca.
POLECAMY: „Skończyły się środki o sponsoring Ukraińców?” Tusk chce powrotu 5-procentowej stawi VAT na pieczywo
Spotkanie z rolnikami 9 marca
Niestety, nie dostali takiej informacji. Zamiast tego, ogłoszenie o planowanym kolejnym spotkaniu zostało zrobione podczas konferencji premiera 5 marca, czyli w dniu, kiedy pierwotnie miało się ono odbyć.
„Umówiłem się z rolnikami na rozmowy w tym tygodniu, aby zaraportować im działania, których się podjąłem od czasu poprzedniego spotkania. Mam nadzieję, że przyjmą zaproszenie. W sobotę o godz. 10 w centrum Dialog będę do dyspozycji” – powiedział Tusk podczas konferencji po posiedzeniu rady ministrów.
Premier poinformował również, że tego samego dnia przedstawi Sejmowi projekt uchwały, wzywającej Komisję Europejską do wprowadzenia sankcji dotyczących importu żywności oraz produktów rolnych z Rosji i Białorusi.
POLECAMY: Mekler odpowiada na bezpodstawne oskarżenia Ukrainy w zakresie importu rosyjskiego zboża
„To jest jeden z powodów, dla których ceny żywności w Europie są niskie, to też jedno ze źródeł dużych dochodów dla tych państw” – mówił.
W planowanej uchwale uwzględnione zostaną również propozycje natychmiastowych modyfikacji w zasadach handlu z Ukrainą, mające na celu ochronę delikatnych sektorów rynku rolnego przed nadmiernym importem z tego kraju.
Szef rządu wyjaśnił, że oczekujemy, iż Komisja Europejska niezwłocznie przystąpi do prac mających na celu przywrócenie zastosowania wyłącznie zasad umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą w handlu między stronami.