Do piątku, 15 marca, pozostały ostatnie dni na uregulowanie opłaty z tytułu ważnego podatku rolnego. Warto zaznaczyć, że choć wiele osób jest z niego zwolnionych, rolnicy muszą szczególnie pamiętać o terminie płatności.
Podatek Rolny a Obowiązkowi Płatnicy: Kto Musi Zapłacić?
Podatek rolny, obowiązujący od 1985 roku, nakłada opłatę na właścicieli gruntów rolnych, obejmując nie tylko obszary gotowe do obsiania, ale również stawy, sady czy rowy. Termin płatności tego podatku mija już w tym tygodniu, co warto podkreślić zwłaszcza rolnikom.
Zgodnie z ustawą o podatku rolnym, opłacie tej podlegają różne kategorie gruntów, oznaczone skrótami jak Br (grunty rolne zabudowane), Ł (łąki), R (grunty orne), S (sady), Ps (pastwiska), W (grunty pod rowami), Wsr (grunty pod stawami). Podatek obejmuje nie tylko same grunty, ale także budynki, co wprowadza dodatkową warstwę skomplikowania dla płatników.
Warunki Zwolnienia od Podatku: Kiedy Nie Trzeba Płacić?
Nie każdy właściciel gruntów będzie obciążony podatkiem rolnym, ponieważ decydujący jest fakt wykorzystywania go do działalności rolniczej. Działki wykorzystywane do innej działalności niż rolnicza podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Zwolnieni są również właściciele gruntów nieprzekraczających 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego. Warto jednak zaznaczyć, że nie muszą one tworzyć jednego obszaru, a decydujący jest cały posiadany teren.
Wysokość podatku rolnego jest uzależniona od średniej ceny skupu żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Obecnie opłata za 1 hektar przeliczeniowy gruntów gospodarstw rolnych wynosi do 224,08 zł, a za pozostałe 448,15 zł za 1 hektar. Warto zaznaczyć, że dokładną kwotę poda gmina, a suma może się różnić zależnie od lokalizacji, jednak nie przekroczy podanych kwot. Płatności można dokonać w kasie gminy, przelewem lub u inkasenta.
Podatek Rolny w Ratach: Kiedy i Jak Płacić?
Podatek rolny wymaga uregulowania w czterech ratach: 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Najbliższy termin płatności mija już w tym tygodniu, co zobowiązuje płatników do szybkiego i prawidłowego uregulowania opłat.