Nowe świadczenie wspierające, wprowadzone od 1 stycznia 2024 roku, stało się niezwykłym sukcesem, generując ogromne zainteresowanie społeczeństwa. Ponad 150 000 wniosków wpłynęło do wojewódzkich zespołów ds. orzecznictwa (WZON), co skłoniło wiceministra rodziny, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasza Krasońa do zapowiedzi nowelizacji ustawy o świadczeniu wspierającym.
Świadczenie wspierające. Będzie nowelizacja ustawy
Wiceminister Krasoń podkreśla, że liczba punktów przyznawanych osobom potrzebującym jest zdecydowanie wyższa, niż się obawiano. Ponad 3000 osób przeszło już proces określenia potrzeby wsparcia, a blisko połowa z nich otrzymuje 80 punktów i więcej. Jednak, w obliczu dużej liczby wniosków, proces ten wymaga usprawnienia, co skłoniło do intensyfikacji szkoleń i certyfikowania orzeczników. Obecnie ich liczba wzrosła do 1100, a kolejne szkolenia są planowane.
Apel o składanie wniosków elektronicznych
Wiceminister wyraził nadzieję, że sytuacja będzie się poprawiać z czasem, a świadczenie trafi do potrzebujących możliwie najszybciej. Jednak zauważa, że blisko 80 procent wniosków składanych jest w formie papierowej, co opóźnia cały proces. Dlatego apeluje do osób ubiegających się o świadczenie, aby składały wnioski elektronicznie przez portal Emp@tia.
Nowelizacja ustawy i perspektywy poprawy sytuacji
Wiceminister Krasoń zapowiada nowelizację ustawy o świadczeniu wspierającym po konsultacjach społecznych i opracowaniu poprawek. Chociaż ustawodawstwo zakłada korektę po roku, wiceminister zaznacza, że może być możliwa szybsza interwencja. Świadczenie wspierające, wprowadzane etapami, obejmuje osoby z różnymi poziomami potrzeb wsparcia, przyznając od 40 do 220 procent aktualnej wysokości renty socjalnej.
Nowe świadczenie stanowi ważny krok naprzód, ale jego ewentualna korekta może przyczynić się do znacznego poprawienia sytuacji finansowej wielu osób. Krasoń podkreśla, że dostosowanie tego świadczenia pozwoli wielu beneficjentom na znaczne poprawienie swojego losu.