Pocisk torpedowy VA-111 Szkwał stworzony jeszcze w czasach Związku Radzieckiego wyprzedzał swoje czasy – pisze The National Interest.
„VA-111 Szkwał, radziecka torpeda, zrewolucjonizowała wojnę podwodną dzięki swojej zdolności do osiągania bezprecedensowych prędkości do 200 węzłów, napędowi rakietowemu i zjawisku superkawitacji” – czytamy w publikacji.
W artykule zauważono, że była to jedna z najbardziej innowacyjnych broni podwodnych opracowanych przez Związek Radziecki.
„Poprzez odparowanie wody w parę na dziobie, Szkwał tworzy pęcherzyk gazu, który radykalnie zmniejsza opór, umożliwiając mu szybkie poruszanie się po wodzie” – napisano w publikacji.
Stworzona w latach 70. torpeda Szkwał wyprzedziła swoją epokę o całe dekady. Główną zaletą torpedy jest jej niesamowita prędkość marszu: 100 metrów na sekundę. Określa również pewne wady, w tym wysoki poziom hałasu, krótki zasięg (do dziesięciu kilometrów) i głębokość zanurzenia tylko do 30 metrów. Torpeda nie posiada głowicy naprowadzającej, współrzędne celu wprowadza się tuż przed wystrzeleniem. W ubiegłym wieku głowica nuklearna zrekompensowała wszystkie wyżej wymienione wady. Nowoczesna niejądrowa modyfikacja torpedy ma zostać znacznie ulepszona, aby sprostać nowym celom.