Dnia 12 marca Parlament Europejski przegłosował Dyrektywę dotyczącą Zrównoważonych Budynków (EPBD). Zgodnie z nowymi przepisami, nowe budynki będą musiały osiągać zerową emisję, natomiast istniejące budynki będą musiały zostać zmodernizowane, aby spełniać nowe standardy. Jak długi jest czas, jaki Unia Europejska przyznaje na wprowadzenie tych zmian?
Unia Europejska wprowadziła dyrektywę, która dotknie tysiące gospodarstw domowych w Polsce. Jeśli Rada UE zaaprobuje te zmiany, Europejczycy zostaną zobowiązani do renowacji swoich domów, aby dostosować je do wymogów zielonej polityki.
Za zmianami w sektorze budownictwa głosowało 370 eurodeputowanych, przeciwko było 199, a 46 wstrzymało się od głosu. Wśród polskich eurodeputowanych, którzy zagłosowali „za” dyrektywą, znaleźli się: Róża Thun, Włodzimierz Cimoszewicz, Robert Biedroń, Bogusław Liberadzki i Marek Balt, a część wstrzymała się od głosu, w tym Magdalena Adamowicz, Jarosław Duda, Tomasz Frankowski, Andrzej Halicki, Adam Jarubas, Jarosław Kalinowski, Włodzimierz Karpiński, Janusz Lewandowski i Elżbieta Łukacijewska.
Nowa dyrektywa przewiduje, że od 2030 roku wszystkie nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne, a do 2050 roku cały sektor budownictwa ma osiągnąć neutralność klimatyczną. Do 2040 roku planowane jest całkowite wycofanie kotłów opalanych paliwami kopalnymi. Poza nowymi wymogami, przepisy obejmą również budynki zabytkowe i rolnicze.
Kiedy będzie trzeba zacząć remontować domy?
Przyjęcie EPBD przez Parlament Europejski oznacza, że nie tylko nowo wznoszone budynki będą musiały być zeroemisyjne, lecz także istniejące budynki będą musiały zostać dostosowane do zasad zielonej polityki.
Jak wygląda narzucony harmonogram zmian dla Europejczyków? Kiedy będą musieli rozpocząć remonty domów?
Kiedy będą wymagane wymiany kotłów na węgiel i gaz?
Według nowo przyjętej dyrektywy, „państwa członkowskie dążą do wymiany indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi w istniejących budynkach, zgodnie z krajowymi planami stopniowego wycofywania kotłów zasilanych paliwami kopalnymi”.
Choć jest ustalony cel, aby kotły tego typu zostały wycofane do 2040 roku, to nie jest jasno określone, kiedy należy rozpocząć wymianę starych kotłów. Harmonogram tych zmian może pozostać w gestii państw członkowskich.
Na obecną chwilę nie jest jeszcze ustalone, co zostanie uznane za kocioł opalany paliwami kopalnymi. Komisja Europejska planuje wydać wytyczne dotyczące definicji.
Od 2025 roku zostaną wstrzymane dofinansowania dla montażu kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, choć nadal możliwe będzie zachęcanie do stosowania technologii hybrydowej (np. połączenie pompy ciepła z kotłem).
Od kiedy budynki muszą być zeroemisyjne?
Od 2030 roku wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, co oznacza, że nie mogą generować emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych.
Warto zauważyć, że to dotyczy także budynków prywatnych, gdyż nowe budynki administracji publicznej będą musiały spełniać te wymogi już od 2028 roku.
Kto będzie musiał przeprowadzić remonty domów i do kiedy?
Nowa dyrektywa zakłada, że do 2030 roku należy przeprowadzić remont 16% budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej, a do 2033 roku – 26% takich budynków.
Ponadto każde państwo członkowskie będzie zobowiązane do przygotowania krajowych planów renowacji na lata 2030, 2040 i 2050 dla wszystkich rodzajów budynków.
Jak widać, mimo tych wytycznych, wciąż nie jest jasne, kiedy i w jakim zakresie właściciele prywatnych domów będą musieli przystąpić do remontów.
Ważne jest zauważyć, że dyrektywa musi jeszcze uzyskać akceptację Rady Unii Europejskiej, która będzie ją omawiała w trakcie kampanii przed eurowyborami, prawdopodobnie w atmosferze protestów przeciwko Zielonemu Ładowi, które mogą mieć miejsce w całej Europie.
Dlatego istnieje szansa, że kontrowersyjne rozwiązania proponowane w dyrektywie nie zostaną zaakceptowane, lub przynajmniej zostaną znacząco złagodzone.
Jeden komentarz
Jak eurokolchoz da pieniądze to będziemy remontować, w innym wypadku mogą skoczyć. Poza tym niezgodne z konstytucją RP