Rząd szykuje się do wprowadzenia znaczących zmian w zakresie świadczeń chorobowych, co ma przynieść ulgę pracodawcom. Zgodnie z zapowiedziami, ZUS ma przejąć rolę wypłacania zasiłków chorobowych, zdejmując ciężar finansowy z pracodawców. Jednak to nie jedyne rewolucje, jakie nadchodzą.
Odciążenie pracodawców: ZUS Wypłaci Chorobowe od Pierwszego Dnia
Obecnie pracodawcy ponoszą koszty związane z wynagrodzeniem pracowników na L4 do momentu przekroczenia okresu 33 dni (lub 14 dni dla pracowników powyżej 50 roku życia), po czym opiekę finansową przejmuje ZUS. Nowe przepisy przewidują zmianę tego systemu, pozwalając ZUSowi wypłacać zasiłki już od pierwszego dnia nieobecności pracownika. To rozwiązanie może znacząco odciążyć budżety firm, biorąc pod uwagę, że tylko w ubiegłym roku koszty związane z L4 wyniosły 11 miliardów złotych.
Niespodziewane Skutki: Pensja w Ratach?
Choć zmiany mają na celu ułatwienie płatności pracodawcom, mogą one niechcący prowadzić do nietypowej sytuacji, jaką jest wypłata wynagrodzenia w ratach. Pracodawca wypłaca pensję zgodnie z umową, jednak ZUS wypłaca zasiłek chorobowy maksymalnie przez 30 dni. W rezultacie pensja może składać się z dwóch części: tej wypłacanej przez pracodawcę za dni faktycznej pracy oraz tej wypłacanej przez ZUS za pozostały okres nieobecności.
Kiedy Wprowadzenie?
Planowane zmiany mają wejść w życie od 2025 roku, jednak niejasne jest, czy obejmą one wszystkie przypadki. Rozmawia się już o możliwości dostosowania przepisów w zależności od wielkości zakładu czy osiąganego dochodu przez przedsiębiorstwo. Ustawodawca ma więc jeszcze czas na doprecyzowanie szczegółów przed wprowadzeniem zmian.