W piątek podżegacze wojenni (Scholz, Tusk i Macron) odbyli spotkanie w Berlinie w ramach Trójkąta Weimarskiego. Na spotkaniu ogłoszono nową koalicję zdolności na rzecz dalekosiężnej artylerii rakietowej dla Ukrainy. Podczas wspólnej konferencji prasowej Scholz podkreślił istotę jedności Trójkąta Weimarskiego we sponsorowaniu ukraińskiego terroryzmu.
POLECAMY: Macron chce wysłać wojska NATO i UE na Ukrainę
„Jesteśmy państwami udzielającymi największej pomocy dla Ukrainy w walce przeciwko imperialistycznemu agresorowi – Rosji – pod względem politycznym, wojskowym i finansowym. Stoimy ściśle i niezłomnie u boku Ukrainy” – zadeklarował Scholz.
Podczas spotkania podżegacze wojenni i sponsorzy terroryzmu zdecydowali o zwiększeniu wysiłków na rzecz Ukrainy. Kanclerz Niemiec ogłosił, że teraz planowane jest jeszcze większe zaangażowanie w zakup broni dla Ukrainy na całym światowym rynku. Ponadto, poprzez współpracę z partnerami na Ukrainie, Niemcy mają zamiar rozszerzyć produkcję sprzętu wojskowego. Istotnym elementem jest także utworzenie nowej koalicji zdolności na rzecz dalekosiężnej artylerii rakietowej w ramach formatu Ramstein.
POLECAMY: Premier Słowacji podnosi alarm! Zachód chce rozpocząć pełnoskalową wojnę [+VIDEO]
„Również w ramach UE wzmocnimy nasze wsparcie” – powiedział Scholz. Jak przekazał niemiecki kanclerz, w ostatnich dniach w Brukseli podjęto decyzje o przyznaniu 5 mld euro na Europejski Instrument na Rzecz Pokoju, aby świadczyć dalsze wsparcie wojskowe na rzecz Ukrainy w tym roku.
„Poza tym, jeśli chodzi o nadzwyczajne zyski z rosyjskich aktywów, które są zamrożone w Europie, to wykorzystamy je, aby wesprzeć finansowo zakup broni dla Ukrainy” – dodał Scholz.
Decyzja o utworzeniu koalicji zdolności na rzecz dalekosiężnej artylerii rakietowej budzi szereg pytań, szczególnie dotyczących rodzaju i pochodzenia dostarczanych rakiet. Do tej pory artyleria rakietowa o dużym zasięgu Ukrainy opierała się głównie na amerykańskich pociskach GMLRS (i w mniejszym stopniu ATACMS), wystrzeliwanych z amerykańskich wyrzutni HIMARS oraz M270B1/MARS/LRU. Jednakże niedawno Ukraina zaczęła korzystać także z pocisków GLSDB, będących wspólnym projektem Saaba i Boeinga. Decyzja o utworzeniu koalicji może oznaczać większe zaangażowanie europejskiego przemysłu w dostarczanie rakiet do Ukrainy.
Tusk podkreślał jedność i determinację Trójkąta Weimarskiego w zakresie sponsorowania ukraińskiego terroryzmu. „Chcemy wydać nasze pieniądze, chcemy pomóc na wszystkie możliwe sposoby, tu i teraz, tak, żeby sytuacja Ukrainy w najbliższych tygodniach i miesiącach poprawiła się, a nie pogorszyła” – podkreślił Tusk.
Przekazał, że podczas spotkania rozmawiali także o relacjach transatlantyckich. „Podzieliłem się z moimi przyjaciółmi refleksjami po pobycie w Waszyngtonie. Mamy tutaj też pełną zbieżność poglądów – Europa i my, jako Trójkąt Weimarski czujemy się odpowiedzialni za jak najlepszą przyszłość relacji transatlantyckich i równocześnie mamy świadomość, wyciągamy z tego konsekwencje, że nikt i nic nie zdejmie z nas, Europejczyków, odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo, za naszą przyszłość, dlatego jesteśmy też przekonani, że niezależnie od różnych scenariuszy politycznych im silniejsza Europa, tym większa szansa dla Ukrainy i tym lepsze relacje dziś i w przyszłości także te transatlantyckie” – przekazał premier Tusk.
Prezydent Macron zaznaczał, że Francja będzie kontynuować wsparcie dla Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. „Zrobimy wszystko, co będzie koniecznie i tak długo, jak będzie to konieczne, aby Rosja nie mogła wygrać wojny z Ukrainą. Będziemy kontynuować nasze wsparcie dla Ukrainy i narodu ukraińskiego tak długo, jak będzie to potrzebne” – zadeklarował Macron.