W każdym z województw w środę od rana spodziewane są utrudnienia na drogach, zwłaszcza na dojazdach do większych miast oraz trasach szybkiego ruchu. Powodem tego są planowane na środę protesty rolników. Według informacji policji, zaplanowano 580 takich protestów. Już teraz w województwie kujawsko-pomorskim niektóre drogi są zablokowane.
POLECAMY: Ujawniono kolejne dowody, że prowokatorami na proteście rolników w Warszawie byli milicjanci Tuska
Środa została wyznaczona na ogólnopolski strajk zwołany przez Radę Krajową NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Rzecznik związku, Adrian Wawrzyniak, wyjaśnił, że rolnicy sprzeciwiają się „Zielonemu Ładowi” – importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, ograniczaniu hodowli zwierząt w Polsce oraz „dramatycznej sytuacji” w rolnictwie. Domagają się wypłaty rekompensat i wsparcia dla rolników.
Funkcjonariusze z wszystkich komend miejskich policji apelują, aby w miarę możliwości wcześniej zaplanować podróż, uwzględniając alternatywne trasy. To kolejny w ostatnim czasie protest rolników, który jak poprzednie będzie polegał na blokowaniu dróg lub utrudnianiu przejazdu kolumnom ciągników. Miejsca protestów głównie obejmują drogi dojazdowe do miast wojewódzkich oraz trasy szybkiego ruchu. W wielu miejscach rolnicy planują zbierać się już od wczesnych godzin porannych. Na ogólnopolskiej mapie protestów, opublikowanej w sieci we wtorek wieczorem, zaznaczono ponad 550 punktów protestu. Natomiast Komenda Główna Policji wcześniej we wtorek podsumowała, że na terenie całego kraju zaplanowano 580 protestów, w których uczestniczyć ma blisko 70 tysięcy osób. Policja zapowiedziała znaczne zaangażowanie sił w zapewnienie porządku oraz minimalizację utrudnień dla kierowców.
Zabezpieczanie zgromadzeń publicznych jest jednym z ustawowych obowiązków nałożonych na policję, której celem zawsze jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom oraz ochrona ich praw i wolności. Rolą policjantów jest dbanie, by wszelkiego rodzaju zgromadzenia odbywały się z poszanowaniem obowiązującego prawa, a w przypadku jego naruszenia – podjęcie stosownych działań – zaznaczyła KGP.
Komunikaty wydane przez komendy wojewódzkie i miejskie policji wskazują na konieczność korzystania z objazdów w licznych lokalizacjach, gdzie przewiduje się blokady drogowe organizowane przez rolników.
Protest rolników w woj. kujawsko-pomorskim
W województwie kujawsko-pomorskim blokady drogowe rozpoczęły się w nocy z wtorku na środę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że zablokowane zostały drogi o numerach dk 80, S5, dk10 oraz dk25. Policja zorganizowała objazdy dla kierowców.
Wskazano, że na drodze dk 80 dotyczy to odcinka pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem w miejscowości Strzyżawa. Na S5 utrudnienia występują na odcinku między węzłami Maksymilianowo a Bydgoszcz Zachód. Na drodze dk 10 blokada dotyczy odcinka między Bydgoszczą a Toruniem w miejscowości Przyłubie, a na drodze dk 25 na odcinku między Koronowem a Bydgoszczą w miejscowości Tryszczyn.
Protest rolników w woj. mazowieckim
W okolicach Warszawy spodziewane są utrudnienia na drogach w trzech powiatach. Rolnicy planują zablokować rondo w miejscowości Zakręt w powiecie mińskim. Zakończenie protestu jest planowane na godzinę 19. Wcześnie rano rolnicy rozpoczną protest w miejscowości Trzebucza (powiat węgrowski), po czym ciągniki przejadą drogą krajową numer 2 i 92 przez Kałuszyn, Mińsk Mazowiecki do Zakrętu.
W powiecie legionowskim ronda w Nieporęcie, Rembelszczyźnie i w Jabłonnie mają być zablokowane. W powiecie nowodworskim przewidziane są blokady w Kazuniu Nowym.
Policja stolicy przypomina, że w Warszawie obowiązuje zakaz wjazdu ciągników rolniczych oraz pojazdów wolnobieżnych. Złamanie tego zakazu może skutkować ukaraniem mandatem.
Protest rolników w woj. łódzkim
W Strykowie pod Łodzią planowane jest zablokowanie autostrady A2 w obu kierunkach. W samym mieście Łodzi od godziny 10 do 19 nieprzejezdne ma być skrzyżowanie Szczecińskiej z Aleksandrowską, a na obrzeżach miasta trasa Kurowice, Wola Rakowa, autostrada A1, Węzeł Łódź Górna, Węzeł Bełchatowski, Koluszki: od ronda ul. Brzezińska do ronda Jana Pawła II do ul. 11 Listopada.
Protest rolników w woj. pomorskim
W Gdańsku protest rozpocznie się na placu Solidarności. Następnie od godziny 11 do 11.30 uczestnicy planują przemieszczać się ulicami Nowomiejską, Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Toruńską, Okopową w kierunku urzędu wojewódzkiego. Tam zamierzają manifestować do godziny 16.
Protest rolników w woj. śląskim
Od godziny 5 do godziny 19 spodziewane są utrudnienia w okolicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Całkowicie zamknięte będą ulice: Jagiellońska, Reymonta i Ligonia, natomiast na ulicy Francuskiej przy skrzyżowaniu z Jagiellońską ruch będzie odbywał się cyklicznie.
Protest rolników w woj. wielkopolskim
W Poznaniu i jego okolicach przewidywane są największe utrudnienia na drogach S5 i S11. Trasa będzie niedostępna od węzła Kościan-Północ do węzła Poznań-Ławica. Zjazd z autostrady A2 na węzłach Poznań-Zachód oraz Buk w obu kierunkach będzie niemożliwy.
Protest rolników w woj. dolnośląskim
Natomiast w okolicach Wrocławia możliwe są utrudnienia w miejscowościach Kobierzyce, Cesarzowice, Małuszów, Kąty Wrocławskie i Jordanów Śląski.
POLECAMY: Rolnicy z Wrocławia dostali zakaz blokowania miasta
Pod Rzeszowem spodziewane są utrudnienia od godziny 8 do 18 na węźle Sokołów Małopolski – droga ekspresowa S19 oraz na drodze wojewódzkiej numer 875, która będzie nieprzejezdna w obu kierunkach.
Protest rolników w woj. lubuskim
W Gorzowie Wielkopolskim i jego okolicach już od rana można oczekiwać blokad na węzłach Południe, Zachód i Północ. Od godziny 10 planowany jest protest na ulicy Kasprzaka wzdłuż drogi krajowej numer 22. Trasa będzie okresowo blokowana, co oznacza konieczność oczekiwania na możliwość przejazdu przez dłuższy czas.
Protest rolników w woj. opolskim
Planowana jest blokada na autostradzie A4 na węźle Opole Zachód (dawniej Prądy) od godziny 10 do 17.
Protest rolników w woj. świętokrzyskim
W środę planowane są blokady dróg wjazdowych i wyjazdowych z Kielc w siedmiu lokalizacjach, w tym przy rondzie w Cedzynie, w Wiśniówce, na ulicy ks. Piotra Ściegiennego oraz w miejscowości Piaski. Natomiast w czwartek całkowicie zablokowana będzie aleja IX Wieków Kielc.