Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w środę o potrzebie zwiększenia ilości pomocy humanitarnej docierającej drogą lądową do Strefy Gazy do ponad 500 ciężarówek dziennie.
Scholz wyraził zadowolenie z rozpoczęcia dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy drogą powietrzną i porozumienia w sprawie ustanowienia korytarza morskiego dla dostaw humanitarnych, ale podkreślił, że to nie wystarczy, aby zaspokoić potrzeby humanitarne enklawy.
„Uważamy również, że należy otworzyć więcej przejść granicznych, aby więcej ciężarówek mogło wjechać do Strefy Gazy. Naszym celem jest nie więcej niż 200 ciężarówek, ale ponad 500 ciężarówek dziennie. To jedyny sposób, aby zapewnić mieszkańcom Strefy Gazy dostawy tego, czego potrzebują” – powiedział Scholz w niższej izbie niemieckiego parlamentu.
W dniu 7 października 2023 r. Izrael doświadczył bezprecedensowego ataku rakietowego ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów i wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,2 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie.
Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 31 tysięcy, ponad 74 tysiące osób zostało rannych, poinformowało Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.
Hamas twierdził, że w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Do tej pory, według oficjalnych danych Izraela, uwolniono 112 zakładników, ponad 30 uważa się za zmarłych, a około 100 jest nadal przetrzymywanych w palestyńskiej enklawie.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.