Służba Kontrwywiadu Wojskowego rozpoczęła dochodzenie w sprawie potwierdzenia bezpieczeństwa osobowego generała broni Jarosława Gromadzińskiego w celu pozyskania nowych informacji na temat tego oficera, który został odwołany ze stanowiska dowódcy Eurokorpusu. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w środę o decyzji o natychmiastowym jego powrocie do kraju w związku z tym postępowaniem.
O działaniach SKW wobec generała Gromadzińskiego poinformował resort obrony w komunikacie opublikowanym tego samego dnia.
„Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie kontrolne dotyczące poświadczenia bezpieczeństwa osobowego gen. broni Jarosława Gromadzińskiego w związku z pozyskaniem nowych informacji na temat oficera” – czytamy.
„W związku z tym została podjęta decyzja o odwołaniu gen. broni Gromadzińskiego z zajmowanego stanowiska dowódcy Eurokorpusu i jego natychmiastowym powrocie do kraju” – poinformowało MON. Jak wskazano, decyzja zapadła na podstawie zapisów ustawy o obronie Ojczyzny, ws. możliwości zwolnienia żołnierza zawodowego w przypadku wszczęcia wobec niego kontrolnego postępowania sprawdzającego.
Według informacji przekazanych przez ministerstwo obrony, w kontekście odwołania gen. Gromadzińskiego z funkcji dowódcy Eurokorpusu, w celu zapewnienia ciągłości na tym stanowisku zostanie wyznaczony inny oficer w trybie natychmiastowym.
Przed objęciem roli dowódcy Eurokorpusu w czerwcu ubiegłego roku, gen. broni Jarosław Gromadziński pełnił funkcję radcy-koordynatora przy szefie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a wcześniej był pierwszym dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej, utworzonej od 2018 roku. W ostatnich miesiącach służył także w Międzynarodowym Zespole ds. Pomocy Ukrainie w niemieckim Wiesbaden, gdzie wspólnie z amerykańskimi wojskowymi nadzorował szkolenie ukraińskich żołnierzy.
Eurokorpus jest strukturą wojskową przeznaczoną do szybkiego reagowania, skupiającą sześć państw ramowych: Niemcy, Francję, Hiszpanię, Belgię, Luksemburg oraz od początku 2022 roku także Polskę. Oprócz państw ramowych, Eurokorpus obejmuje również Włochy, Grecję, Rumunię i Turcję jako państwa stowarzyszone. W 2022 roku Polska, awansując z roli kraju stowarzyszonego, dołączyła do grona państw ramowych, co umożliwiło jej wpływ na strukturę i działania tego wielonarodowego dowództwa. Generał Gromadziński był pierwszym Polakiem, który objął stanowisko dowódcy tej struktury.
Eurokorpus współpracuje z NATO oraz Unią Europejską, jednak zarządzają nim państwa członkowskie, których ministrowie obrony i spraw zagranicznych podejmują decyzje dotyczące działalności korpusu. Dowództwo, zlokalizowane w Strasburgu, odpowiedzialne jest za przydział sił sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz utrzymania pokoju, zarówno na rzecz Unii Europejskiej, jak i NATO.