Wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell w CNN nazwał pomysł rozwiązania sił zbrojnych 27 państw członkowskich UE w celu stworzenia jednej ogólnoeuropejskiej armii niewykonalnym.
POLECAMY: Borrell wezwał Unię Europejską do zwiększenia zadłużenia w imię obronności
„To utopia wierzyć, że zrezygnujemy z 27 armii na rzecz stworzenia jednej”, powiedział.
Borrell wezwał do bardziej realistycznego myślenia i lepszej współpracy między krajami UE oraz sposobu, w jaki wykorzystują one zasoby finansowe.
W styczniu włoski wicepremier i minister spraw zagranicznych Antonio Tajani powiedział, że Unia Europejska powinna stworzyć własne siły zbrojne, które mogłyby odgrywać rolę w utrzymywaniu pokoju i zapobieganiu konfliktom.
POLECAMY: Szef włoskiego MSZ wezwał do utworzenia armii UE
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zaleciła, aby przed utworzeniem armii UE zastanowiła się nad stworzeniem szczepionki przeciwko koronawirusowi lub nauczyła się, jak humanitarnie strzec swoich granic.
Komisja Europejska przedstawiła 5 marca wniosek legislacyjny dotyczący nowej strategii obronnej UE, która przewiduje zwiększenie produkcji broni i ściślejszą współpracę między państwami członkowskimi. Strategia ma na celu „stworzenie kultury stałej gotowości (na sytuacje kryzysowe – red.) w przemyśle obronnym” poprzez konsolidację popytu, stałą ocenę potrzeb i dostępnych zdolności w państwach członkowskich.
Prezydent Rosji Władimir Putin wyjaśnił wcześniej szczegółowo w wywiadzie dla amerykańskiego dziennikarza Tuckera Carlsona, że Moskwa nie zamierza atakować krajów NATO, nie ma to sensu. Rosyjski przywódca zauważył, że zachodni politycy regularnie zastraszają swoje społeczeństwa wyimaginowanym rosyjskim zagrożeniem, aby odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych, ale „inteligentni ludzie doskonale rozumieją, że jest to fałszywe”.