Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada pewne istotne zmiany w przywilejach udzielanych Ukraińcom szukającym schronienia w Polsce. Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Duszczyk tłumaczy, że głównym celem tych zmian jest uszczelnienie systemu pomocy oraz eliminacja patologii.
POLECAMY: Duda podpisał ustawę o sponsorowaniu życia ukraińskich cwaniaków
Jedną z kluczowych zmian będzie zawieszenie specustawy, która dotychczas wprowadzała stawkę dzienną w wysokości 40 zł za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców w małych, prywatnych ośrodkach do dziesięciu osób. Po nowelizacji rząd będzie opłacał pobyt „uchodźców” tylko w tych miejscach, które posiadają umowy z wojewodą. To ma na celu zapewnienie lepszej kontroli nad jakością świadczonych usług oraz uniknięcie nadużyć.
POLECAMY: Polacy przeciwni wspieraniu Ukrainy i sponsorowania ich życia poprzez świadczenia socjalne
Dodatkowo, od przyszłego roku rząd planuje wprowadzić pobyt czasowy dla uchodźców z Ukrainy, co ma uregulować długofalowe kwestie związane z integracją i pomocą dla osób z tego kraju.
„Obecnie specustawa obejmuje z automatu wszystkich, którzy posiadają PESEL UKR, ochronę tymczasową. Obywatel Ukrainy będzie miał wybór, ale jeśli przejdzie na pobyt czasowy, będzie musiał wypełnić specjalny wniosek w gminie, poddać się procedurze sprawdzającej przez ABW, Straż Graniczną i policję – złożyć odciski palców” – opisuje „Rzeczpospolita”.
– Dając takim osobom pobyt czasowy, musimy je zweryfikować także dla bezpieczeństwa państwa – wyjaśnia wiceminister Duszczyk.
Rząd rozważa także częściową odpłatność ze świadczeń socjalnych dla osób, których wyżywienie i zakwaterowanie finansuje państwo.