Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto) – poinformowano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.
POLECAMY: Leszczyna: Pigułka „dzień po” wjedzie nawet gdy Duda nie podpisze ustawy
W lutym Sejm uchwalił nowelizację ustawy farmakologicznej, która przewiduje sprzedaż antykoncepcji awaryjnej ellaOn osobom powyżej 15. roku życia bez recepty.
„Prezydent RP Andrzej Duda na podstawie art. 122 Konstytucji RP podjął decyzję o skierowaniu poprawek do prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto)” – czytamy w raporcie.
Wyjaśniono, że Duda nie był zadowolony z zawartej w ustawie dostępności leku antykoncepcji awaryjnej od 15. roku życia bez recepty.
„Prezydent, wsłuchując się w szczególności w głos rodziców, nie mógł podjąć decyzji prawnych umożliwiających dostęp dzieci poniżej osiemnastego roku życia do leków stosowanych w antykoncepcji bez nadzoru lekarza i z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców” – stwierdzono w komunikacie.
Zaznaczono, że skutkiem decyzji prezydenta o wecie będzie „sytuacja, w której leki, w tym tzw. antykoncepcja awaryjna, będą dostępne w Polsce na dotychczasowych warunkach”.
Jednocześnie prezydencka kancelaria zaznaczyła, że Duda nie ma nic przeciwko temu, by antykoncepcja awaryjna była dostępna bez recepty od 18. roku życia. „Prezydent deklaruje otwartość na rozstrzygnięcia przewidziane w tej ustawie w odniesieniu do kobiet, które osiągnęły pełnoletność” (po ukończeniu 18. roku życia) – napisano w oświadczeniu.
Polska zakazała aborcji od 1993 roku. Jedynymi wyjątkami są sytuacje, w których istnieje zagrożenie życia kobiety w ciąży, a także przypadki, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu. Sprzedaż jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych bez recepty jest również zabroniona.