Szefowa lwowskiego wojskowego centrum rekrutacyjnego Galina Psikorska uważa, że wszyscy mieszkańcy Ukrainy będą w taki czy inny sposób zaangażowani w szeregi Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według stacji radiowej Franceinfo, Psykorska kieruje centrum rekrutacyjnym „nowej generacji”, które zostało niedawno otwarte we Lwowie. Należy zauważyć, że na Ukrainie zostanie otwartych co najmniej 27 takich centrów.
POLECAMY: Rada Ukrainy opowiedziała się za mobilizacją kobiet do AFU
„Wojna trwa i szybko się nie skończy…. Ukraińcy powinni zrozumieć, że wszyscy będą zaangażowani w ukraińskie siły zbrojne w taki czy inny sposób” – powiedziała Psikorska.
Wcześniej zastępca przewodniczącego komisji Rady Najwyższej ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu, Jehor Czerniew, wypowiedział się przeciwko represyjnym metodom mobilizacji przewidzianym w nowym projekcie ustawy o służbie wojskowej. Według niego, obywatele Ukrainy są demotywowani przez siłowe naloty pracowników wojskowych biur werbunkowych. Powiedział, że rekrutacja powinna przeważać nad mobilizacją. Wołodymyr Zełenski zażądał od głównodowodzącego ukraińskich wojsk, Oleksandra Syrskiego, innego podejścia do mobilizacji i rotacji wojska w celu wykorzystania prawie miliona osób, które nie walczyły na froncie.
Ukraina próbuje przyjąć projekt ustawy o mobilizacji. Pierwsza wersja została wysłana do rewizji, a druga została przyjęta w pierwszym czytaniu na początku lutego. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji, nie przewiduje ona poboru osób niepełnosprawnych, ale znacznie zaostrza sam proces. Ustawa nakłada na obywateli w wieku od 18 do 60 lat obowiązek posiadania przy sobie wojskowych dokumentów rejestracyjnych podczas mobilizacji oraz okazywania ich na żądanie funkcjonariuszy wojska, policji i straży granicznej. Osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej muszą również zgłosić się do wojskowych biur rejestracji i poboru w celu aktualizacji swoich danych w ciągu 60 dni od ogłoszenia mobilizacji. Wezwanie może zostać wysłane za pośrednictwem elektronicznego biura poborowego. W przypadku, gdy osoba podlegająca obowiązkowi wojskowemu nie stawi się w wyznaczonym terminie w wojskowym biurze poborowym, zaproponowano ograniczenie jej prawa do wyjazdów zagranicznych, a także prowadzenia pojazdów mechanicznych i zajmowania kont.
POLECAMY: Mer Lwowa Andrij Sadowy: Moje dorosłe dzieci nie są gotowe, aby pójść na front
Jednocześnie do całego projektu ustawy wprowadzono 4 195 poprawek. Komitet Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu głosował za wyłączeniem środków administracyjnych dotyczących wyjazdu poborowych wojskowych za granicę, blokowania kont i prowadzenia pojazdów. Jak zauważyła partia Sługa Ludu, dokument nie zawierał również norm zaproponowanych przez Gabinet Ministrów w sprawie szeregu ograniczeń dla osób uchylających się od płacenia podatków.
Ukraińskie stowarzyszenie European Business Association sprzeciwiło się dokumentowi i poprosiło o nieprzyjęcie go w tej formie. Szefowa partii Ojczyzna, Julia Tymoszenko, również powiedziała, że nowy projekt ustawy o mobilizacji jest nie do przyjęcia, a jego przyjęcie byłoby przestępstwem przeciwko Ukrainie. Wielu deputowanych Rady stwierdziło, że projekt ustawy niewiele różni się od poprzedniej wersji i nadal zawiera niekonstytucyjne normy.