Według doniesień telewizji ARD, niemieckie przedsiębiorstwa WKB Systems GmbH oraz Knauf mają być zaangażowane w proces odbudowy Mariupola, który został zniszczony przez działania Rosjan.
POLECAMY: Niemiecki dziennikarz, który ujawnił niewygodną dla Zachodu prawdę o Mariupolu, był prześladowany
Według przeprowadzonego przez stację śledztwa dziennikarskiego, po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, miasto Mariupol, które kiedyś liczyło prawie pół miliona mieszkańców, zostało doszczętnie zniszczone. Rok po wybuchu konfliktu, w mieście, które zostało obrócone w ruinę, mieszkało już maksymalnie jedynie 150 tysięcy osób. Serhij Zacharow, zastępca mera Mariupola, w lutym 2023 roku szacował, że w wyniku działań wojennych mogło zginąć od 20 do 25 tysięcy cywilów, choć te liczby mogą być nawet wyższe.
POLECAMY: Amerykański dziennikarz podziwiał nowe domy w Mariupolu [+FOTO]
Zacharow podkreślił, w rozmowie z PAP, że przetrwało zaledwie około 10 procent zabudowy mieszkaniowej, a do odbudowy wprowadzają się osoby z różnych regionów, takie jak Buriaci, Dagestańczycy i Czeczeni. Niemieccy dziennikarze sugerują, że w proces odbudowy zaangażowane są dwie niemieckie firmy. Zgodnie z informacjami podanymi przez „The Kyiv Independent”, program „Monitor” uważa, że Rosja wykorzystuje cement dostarczany przez firmę Knauf, której siedziba znajduje się w Iphofen w Bawarii. Knauf ma zatrudniać nawet 4 tysiące pracowników w Rosji i generować „miliardowe obroty” na tamtejszym rynku.
Jednakże, w odpowiedzi na zapytania ARD, firma Knauf wyraziła potępienie działań wojennych na Ukrainie oraz rosyjskiej inwazji. Jednocześnie firma zapewniła, że przestrzega nałożonych przez Unię Europejską sankcji, a produkowane przez nią artykuły w Rosji są przeznaczone wyłącznie na tamtejszy rynek.
Według informacji podanych przez „The Kyiv Independent”, twórcy materiału dziennikarskiego zauważyli betonowe bloki owinięte w zieloną folię, oznaczone nazwą niemieckiej firmy WKB Systems z Nadrenii Północnej-Westfalii. Głównym udziałowcem tej firmy jest Rosjanin o imieniu Wiktor Budarin, którego nazwisko nie znajduje się na liście sankcji Unii Europejskiej.
Zgodnie z doniesieniami dziennikarzy ARD, firma niemiecka „od lat dostarcza” niezbędne komponenty do fabryk produkcji bloczków betonowych, z których korzysta firma Budarina. Teraz WKB Systems ma być zaangażowana w dostarczanie swoich wyrobów do Mariupola. Jednakże firma WKB Systems nie udzieliła komentarza w tej sprawie.
Portal niezależny Meduza informował latem ubiegłego roku, że na rynku nie brakuje ofert sprzedaży mieszkań w Mariupolu. Według ogłoszeń na rosyjskim portalu Avito, średnia cena mieszkania wówczas wynosiła około 3 milionów rubli (około 34 tysięcy dolarów), podczas gdy ceny domów były wyższe, osiągając średnio 4,8 miliona rubli (około 55 tysięcy dolarów).