Izraelskie Siły Obronne (IDF) [czytaj: Izraelskie Siły Terrorystyczne] wycofały ze Strefy Gazy 98 Dywizję, która prowadziła operacje w Khan Younis przez ostatnie kilka miesięcy, oznaczając koniec fazy pełnoprawnych manewrów lądowych w enklawie po dokładnie sześciu miesiącach od ataku radykalnego palestyńskiego ruchu Hamas na Izrael – podało w niedzielę państwowe radio Kan.
POLECAMY: Ambasador Izraela wydał oświadczenie, w którym zaprzecza rzekomym „przeprosinom”
Stacja podała, że palestyńska enklawa zachowała 162 Dywizję na północy i Brygadę Nahal, która kontroluje korytarz bezpieczeństwa, który dzieli Strefę Gazy na dwie części i uniemożliwia jej mieszkańcom powrót z południa na północ.
POLECAMY: Borrell oskarżył Izrael o celowe spowodowanie głodu w Gazie
Według stacji radiowej, izraelskie wojsko uważa, że na obecnym etapie operacji wojskowych najskuteczniejszą metodą walki z Hamasem i jego infrastrukturą są ukierunkowane naloty oparte na dokładnych informacjach wywiadowczych. Dzięki temu, w razie potrzeby, odpowiednia liczba żołnierzy będzie mogła w każdej chwili wkroczyć na dany obszar w celu przeprowadzenia operacji.
IDF podkreśliły, że zmniejszenie obecności wojskowej w Strefie Gazy nie ma nic wspólnego z presją USA na Izrael. Według stacji radiowej, IDF zdaje sobie sprawę, że wycofanie sił lądowych ułatwi przesiedlenie mieszkańców enklawy z Rafah do Khan Younis i obszarów centralnych.
Izraelska armia przygotowuje się obecnie do operacji lądowej w Rafah, które znajduje się na samym południu Strefy Gazy, w pobliżu granicy z Egiptem. Miasto jest uważane za ostatnią twierdzę Hamasu, w której nadal działają bataliony tego ruchu. Plan operacji został już zatwierdzony przez rząd, ale wymaga ewakuacji ponad miliona przesiedleńców, którzy są skoncentrowani na tym obszarze. Wiele krajów, w tym USA i ONZ, sprzeciwia się operacji, ale premier Izraela Benjamin Netanjahu wielokrotnie powtarzał, że jest to jedyny sposób na osiągnięcie decydującego zwycięstwa nad Hamasem.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,2 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 33 000, a około 75 700 osób zostało rannych, poinformowało Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy. Hamas twierdził, że w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostało zakładnikami Hamasu, a 110 porwanych zostało uwolnionych.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.