Minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, zabrał głos w sprawie możliwości przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej w Polsce. W wywiadzie udzielonym na antenie TVN24, szef resortu jednoznacznie oświadczył, że w chwili obecnej nie ma takich planów. Niemniej jednak, podkreślił, że obowiązkowy pobór został tylko zawieszony, a nie zlikwidowany, co oznacza, że przepisy umożliwiają jego ponowne wprowadzenie w życie.
Minister Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że choć zasadnicza służba wojskowa jest obecnie zawieszona, to istnieje możliwość jej ponownego wprowadzenia w każdej chwili, jeśli zajdzie taka potrzeba. Resort prowadzi nawet prace nad odpowiednimi rozporządzeniami, aby być przygotowanym na ewentualną sytuację wymagającą odwieszenia tego obowiązku.
Jednakże, według szefa MON, na obecną chwilę nie ma planów reaktywacji obowiązkowego poboru do wojska. Resort skupia się raczej na rozwijaniu alternatywnych form służby ochotniczej oraz szkoleń dla rezerwistów, co ma stanowić odpowiedź na ewentualne potrzeby obronne kraju.
Zainteresowanie Służbą Ochotniczą: Rekordowa Liczba Chętnych
Minister Kosiniak-Kamysz podkreślił, że obecnie służba wojskowa na zasadzie dobrowolności cieszy się dużym zainteresowaniem. Do połowy marca bieżącego roku zgłosiło się już ponad 5 tysięcy ochotników, chcących odbyć zasadniczą służbę wojskową. Jest to rekordowa liczba, co świadczy o atrakcyjności tej formy służby dla młodych Polaków.
W związku z tym, Ministerstwo Obrony Narodowej planuje także wprowadzenie kursów i szkoleń przygotowawczych do służby wojskowej dla absolwentów szkół średnich. Te nieobowiązkowe programy szkoleniowe mogłyby odbywać się w okresie wakacyjnym, trwając od jednego do dwóch miesięcy, a uczestnicy otrzymaliby wynagrodzenie za swój udział.
Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego: Alternatywne Formy Służby
Mimo że obowiązkowy pobór do wojska nie jest obecnie rozważany, Ministerstwo Obrony Narodowej konsekwentnie rozwija różne formy służby ochotniczej oraz szkoleń dla rezerwistów. Celem tych działań jest nie tylko podniesienie gotowości obronnej kraju, ale także zaspokojenie rosnącego zainteresowania młodych Polaków tematyką wojskową.
Warto zauważyć, że choć powrót do dawnych form obowiązkowej służby wojskowej wydaje się mało prawdopodobny, resort pozostaje gotowy na ewentualne zmiany sytuacji i konieczność przywrócenia obowiązku służby wojskowej. Jednocześnie stawia na budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez angażowanie ochotników i rozwijanie różnych form służby obronnej.